Dvanáctiletou dívku vyloučili z turnaje šachistů. Důvod? Šaty nad kolena

Šachový turnaj v Malajsii

Dvanáctiletou dívku vyloučili z turnaje šachistů. Důvod? Šaty nad kolenaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Turnaj šachistů v Malajsii musí vysvětlit nepochopitelný incident. Ze soutěže totiž byla nucena odstoupit dvanáctiletá dívka, která si oblékla šaty končící lehce nad koleny. Politici i veřejnost v zemi nyní tlačí na pořadatele, aby vysvětlili, zda zákaz vstupu na turnaj opravdu souvisel s „vyzývavým“ oblečením, píše BBC.

O případu informoval na Facebooku trenér dívky Kaushal Khandhar, který vyjádřil rozhořčení nad chováním ředitele a arbitra turnaje. Pánové údajně přerušili rozehranou šachovou hru a dívku obvinili z porušení pravidel oblékání. „Ředitel turnaje se domníval, že byly šaty mé studentky moc vyzývavé,“ popisuje Khandhar. Dvanáctiletou dívku celá situace podle jejího trenéra velmi rozčílila a zahanbila.

Trenér na Facebook rovněž vložil fotografii studentky bez obličeje, kde jsou vidět běžné dívčí šaty ke kolenům. „Podívejte se na tu přiloženou fotografii! To je naprosto směšné!“ napsal Khandhar. Dívce prý bylo nabídnuto, aby si oblékla kalhoty a pak by směla v soutěži pokračovat. Protože však byly všechny obchody v okolí již zavřené, studentka byla nucena z šachového turnaje úplně odstoupit. Dívka byla přitom šampionkou v svém obvodě v Kuala Lumpur a podle trenéra má „obrovský potenciál“.

Studentka má i podporu zákonodárců. Malajsijská poslankyně Zuraida Kamaruddin zkritizovala pořadatele turnaje, že se k problému nepostavili čelem a nepodali adekvátní vysvětlení. „Velmi mě ta věc rozčílila. Jako kdyby ta mladá dívka byla má vlastní dcera,“ dodala poslankyně.

Datuk Heng Seai Kie, vládní poradkyně pro otázky národní jednoty a integrace, rovněž postup organizátorů kritizovala, podle ní by se neměli chovat jako morální policie. „Hraní šachů nemá nic společného s oblékáním, je to zdravá aktivita a podle fotografie je oblečená slušně,“ řekla poradkyně.

Mezinárodní šachová federace opravdu stanovuje, že mají hráči dodržovat vysoký standard oblékání. Federace nicméně nespecifikuje, co to vlastně znamená. Trenér Khandhar zvažuje právní kroky, pokud se vedení turnaje neomluví. „Hraji šachy v Malajsii už přes dvacet let a nikdy jsem se nesetkal s takovou situací,“ dodal Khandhar.

Čtěte také: Írán vyloučil z týmu šachovou mistryni. Odmítla nosit hidžáb

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články