Rusové v Moskvě zadržovali české vládní letadlo s Gazdíkem

Rusové v Moskvě zadržovali české vládní letadlo s GazdíkemAKTUALIZUJEME 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pracovníci moskevského letiště Šeremeťjevo bránili více než 4 hodiny české delegaci v čele s místopředsedou Poslanecké sněmovny Petrem Gazdíkem v odletu českým armádním speciálem. Nakonec povolení opustit Moskvu výprava dostala. V Uljanovsku chtěli čeští představitelé odhalit památník padlým československým legionářům. Telefonicky to sdělil Gazdík s tím, že nezná důvod postupu ruské strany a že část programu již musela být zrušena. České ministerstvo zahraničí incident řešilo, jeho důvody ale rovněž dosud nezná.

„V současnosti jsme získali povolení opustit Moskvu a nastupujeme do letadla,“ potvrdil místopředseda sněmovny Petr Gazdík v rozhovoru pro Českou televizi. Dodal, že Rusku hodlá vydat „ostrou diplomatickou nótu“.

Odletu z Moskvy předcházelo více než 4 hodinové zdržení, které ruská strana zdůvodňovala dodatečnou pasovou kontrolou. „Přestože bylo vše domluveno dlouho dopředu, ruská strana trvala na celní kontrole,“ uvedl Gazdík. Následně delegaci podle něj odmítla pustit zpět do letadla, její členové čekají na letišti už několik hodin. „Nerozumíme tomu,“ prohlásil po čtvrtečních 10:00 SELČ Gazdík.

„Mělo to být mezipřistání, aby přistoupili zástupci české ambasády v Moskvě,“ řekl Gazdík. Dodal, že doklady mají členové delegace u sebe a ve vstupu do letadla jim bránili civilní zaměstnanci letiště.

Čtěte také: Gazdík: Udělat něco takového Rusům, je z toho válka

„Jediným sděleným oficiálním důvodem je to, že je nás více, než nás přiletělo. Lidé (z české ambasády) ale prošli bezpečnostní i pasovou kontrolou,“ dodal Gazdík. Události na letišti považuje za vážný incident. O věci hovořil i s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem. Ten v rozhovoru s Českou televizí řekl, že doufá, že se věc vyjasní jako nedorozumění.

Hamáček neví o žádném možném problému v česko-ruských vztazích, které by s dnešním zadržováním letu souvisel. Přesto se spekuluje, že by za incidentem mohly být politické důvody, nikdo to však oficiálně nepotvrdil.

Hamáček také řekl, že let byl řádně ohlášen a povolen. Kvůli incidentu telefonicky hovořil s ruskou ambasádou v Praze, aby vyjádřil znepokojení a požádal o tlumočení tohoto stanoviska do Moskvy. Informoval rovněž kancelář českého prezidenta Miloše Zemana. Na řešení pracovalo i české ministerstvo zahraničí.

Hamáček: Vysoce nestandardní postup

„Zatím nemáme žádné informace z ruské strany. Předpokládáme, že jde o administrativně-technický problém, který bude brzy vyřešen. Usuzujeme tak i z toho, že cesta české delegace dosud probíhala bez problémů,“ řekla ČTK mluvčí Černínského paláce Irena Valentová.

Hamáček označil ruský postup za vysoce nestandardní a prohlásil, že si nepamatuje, že by v minulosti někdo zpochybňoval možnost speciálu české armády přepravovat české občany. Hamáček před povolením letu nevyloučil, že v případě větších komplikací by se letoun z Moskvy vrátil do Česka.

České velvyslanectví podle Gazdíka poslalo ruským úřadům protestní nótu. „Není úplně obvyklé, aby drželi místopředsedu parlamentu na letišti,“ podotkl Gazdík.

Česká delegace, ve které jsou vedle místopředsedy dolní parlamentní komory také zástupci ministerstva obrany a Československé obce legionářské, má odhalit památníky v Uljanovsku a Syzrani.

Pro Českou televizi Petr Gazdík zprvu uvedl, že podle neoficiálních informací byl důvod zadržení politický. Sám Gazdík přitom nefiguruje na sankčním seznamu nežádaných politiků, který Rusko zveřejnilo. Na něm figurují čtyři Češi a to Marek Ženíšek, Štefan Füle, Karel Schwarzenberg a Jaromír Štětina.

Čtěte také: Nesmím do Ruska? To je čest, reaguje Schwarzenberg na zákaz

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články