Teroristé nejsou osamělí vlci

Teroristé nejsou osamělí vlciBLOG 1
Blogy
Václav Cílek
Sdílet:

Prestižní časopis Nature uveřejnil v červnu tohoto roku výsledky studie fyzika Neila Johnsona z Univerzity v Miami, která se zabývá matematickým modelováním vztahů mezi dvěma sty skupinami i jednotlivci v rámci těchto skupin, které nějakým způsobem sympatizují s Islámským státem. Celkem byla zkoumána propojenost asi sto tisíc jedinců, kteří sledují či se aktivně účastní diskuzí kolem ISIS, takže mohou být považováni za příznivce extrémních hnutí.

Jako základ byl použit ruský portál VKontakte, který umožňuje dlouhodobější sledování v méně restriktivním prostředí. Většina sociálních sítí jako je Facebook rychle ukončuje extrémistické stránky, a to znemožňuje získat dlouhé vývojové řady. Největší překvapení bylo, že ženy tvoří 40 % sledovaných aktivistů a navíc hrají poměrně důležitou roli tím, že přeposílají informace a udržují živé kontakty. Tím prodlužují život skupin.

Můžeme si je představit jako určitý stálý motor sociálních kontaktů, jako méně nápadný, ale nezbytný faktor v pozadí. Pokud je jejich role ve válečných záležitostech navíc ve dominantní islámské mužské kultuře, jako je ISIS natolik významná, pak již nikdy neproběhne revoluce, aniž by se jí aktivně neúčastnily ženy.

Další důležitý rys skupin je ten, že rychle mění identitu, zanikají a zase se pod jinými názvy obnovují, ale těchto proměn se obvykle účastní ti samí lidé. Z hlediska bezpečnosti je klíčové, že pokud identifikujete poměrně malý počet aktivistů, kteří přecházejí od skupiny ke skupině, tak poměrně snadno získáváte informace o celém hnutí.

Jiný zajímavý výsledek je ten, že neexistují osamělí vlci – teroristé. Prakticky každý byl nějakou dobu členem určité skupiny nebo agregátu příbuzných skupin, pak se na nějakou dobu odmlčel a po čase se opět stal na internetu aktivní. Při matematickém modelování se ukázalo, že internetové aktivisty ISIS je zapotřebí odpojovat poměrně záhy, pokud možno v době, kdy počet aktivních členů skupiny nepřesáhne stovku. Velké skupiny, které jsou schopné aktivovat celé masy, se nemohou vyvinout bez malých „kousků“. Kdy dojde k útoku se pochopitelně nedá předpovědět, ale určitým vodítkem je celková aktivita skupiny. Pokud je vysoká, snadněji může přerůst v násilný čin.

Autoři to přímo neuvádějí, ale na celém výzkumu je nejvíc zarážející jeho flexibilita. Sledovat teroristy je jistě záslužné, ale co když vláda nebo bezpečnostní složka začne pomocí nových sofistikovaných technik monitorovat třeba ekologické aktivisty nebo voliče některé strany? Navíc tento druh výzkumu se může snadno rozšířit a specializované soukromé agentury mohou provádět důkladnější kontrolu konzumentů, anebo si vytipovat klíčové oponenty a podniknout proti nim odvetné kroky.

Pramen: www.nature.com/news, Phycisist who studied ISIS communities online

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články