Za co zaplatí stát 200 milionů IBM? Babiš na obchodním tajemství trvá

NAKLÁDÁNÍ S VEŘEJNÝMI PENĚZI

Za co zaplatí stát 200 milionů IBM? Babiš na obchodním tajemství trváNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Registr smluv má sloužit k tomu, aby se v něm lidé dozvěděli, za co stát utrácí veřejné peníze. V případě smlouvy za 200 milionů, kterou uzavřelo Generální finanční ředitelství (GFŘ) se společnosti IBM, se ale lidé nedozví nic. Zdůvodnění? Je to obchodní tajemství.

Informace o smlouvě požadoval v rámci interpelací po ministru financí Andreji Babišovi (ANO) poslanec Jan Farský (TOP 09), kterému se takové jednání nelíbí. GFŘ totiž nechce zveřejnit přílohy s konkrétními částkami a položkami z důvodu, že se jedná o obchodní tajemství.

IBM má pro GFŘ upravit informační systém ADIS na základě legislativních a procesních změn v letech 2016 a 2017. Za to od státu dostane zaplaceno 194 982 590 korun. Příloha smlouvy, kde jsou popsány konkrétní změny a částky, je ale podle GFŘ i Babiše obchodním tajemstvím. Veřejná zakázka byla přitom udělena bez výběrového řízení v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění (JŘBU), stejně jako v případě softwaru pro EET.

Podle Farského, který kvůli smlouvě před Vánoci Babiše interpeloval, finanční ředitelství porušuje zákon. „GFŘ nezveřejněním příloh smlouvy porušil zákon o registru smluv. Andrej Babiš za rozhodnutím GFŘ stojí a přílohy odmítá zveřejnit také. Kryje porušování zákona a netransparentní zacházení s veřejnými prostředky,“ uvedl pro server Echo24 Farský.

Podle Babiše je ale vše v pořádku. „Smlouva, jejímž předmětem je vývoj aplikačního programového vybavení – úprava informačního systému finanční správy na základě legislativních a procesních změn v roce 2016 a 2017, je s výjimkou příloh veřejná a je komukoliv přístupná v Registru smluv,“ napsal v odpovědi Babiš.

Farský: obrátím se na soud

Smlouva se v Registru smluv skutečně nachází, občané se z ní ale bez příloh příliš nedozví. Babiš ale v odpovědi dal GFŘ za pravdu a přílohu zveřejnit nechce. Uvedl pouze, že změny se týkají například legislativy spojené s daní z hazardu, daní z přidané hodnoty nebo kybernetickou bezpečností.

Farský ale na zveřejnění smluv trvá. „GFŘ zadalo práce za 200 milionů korun bez standardního výběrového řízení neveřejně, tzv. z ruky. Efektivitu zadání by bylo možné lehce zkontrolovat zveřejněním plného znění smlouvy. Tomu ale Andrej Babiš brání. Asi má co skrývat. Přílohy nejsou a nemohou být v plném rozsahu kryty obchodním tajemstvím. Andreje Babiše požádám o dodání příloh, pokud odmítne i napodruhé, obrátím se na soud.

Farskému dává za pravdu i advokát. „Pokud jde o jednotlivé finanční položky, tedy jednotkové ceny systému, ty ve smyslu rozhodovací praxe Nejvyššího správního soudu nelze považovat za obchodní tajemství a zveřejněná smlouva by je měla obsahovat,“ uvedl pro server Echo24 advokát František Divíšek.

Od začátku října navíc platí nový zákon o zadávání veřejných zakázek. V něm je uvedeno, že JŘBÚ může proběhnout jen v případě, že bude zahájeno do doby tří let od uzavření smlouvy na původní veřejnou zakázku. Původní zakázka na ADIS byla ale uzavřena na začátku 90. let. Nabízela se tedy otázka, zda nebyl porušen zákon. K tomu ale podle Divíška nedošlo.

„Na smlouvu mezi GFŘ a IBM uzavřenou v rámci jednacího řízení bez uveřejnění je nutné vztáhnout nikoliv nový zákon o veřejných zakázkách, ale předcházející zákon č. 137/2006 Sb, jelikož zadávací řízení bylo zahájeno dne 19. srpna 2016 za účinnosti předcházejícího zákon,“ vysvětlil Divíšek.

Starý zákon je ale co se týče JŘBU liberálnější. To může být využité, pokud veřejná zakázka může být splněna z technických či uměleckých důvodů, z důvodu ochrany výhradních práv nebo z důvodů vyplývajících ze zvláštního právního předpisu pouze určitým dodavatelem.

„Z vypsaného zadávacího řízení vyplývá, že GFŘ využívá této možnosti, když zřejmě bude tvrdit, že například systém pro EET musel být napojen na stávající systém ADIS s tím, že IBM drží výhradní práva tzv. zdrojové kódy. Toto je pak klíčová otázka,“ dodal Divíšek.

Jako první na smlouvu upozornil spoluzakladatel vyhledávače Atlas.cz a autor v dnešní době oblíbených webů HlídačSmluv a HlídačEET Michal Bláha na svém Twitteru. Tomu také přišla z GFŘ odpověď, že přílohy nejsou a nebudou zveřejněny, protože se jedná o obchodní tajemství.

 

Čtěte také: Další veřejná zakázka pro IBM. Vysvětlí Babiš smlouvu za 200 milionů?

Korupční kauza vyzněla naprázdno. Soud v kauze IBM exnáměstka Šišku osvobodil

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články