Gauck ve vánočním projevu děkuje Němcům za běžence

Gauckův vánoční projev

Gauck ve vánočním projevu děkuje Němcům za běženceAKTUALIZOVÁNO
Německý prezident Joachim Gauck Foto: FOTO: Repro YouTube/DW
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německý prezident Joachim Gauck ve svém vánočním poselství, které bude odvysíláno v pátek, tedy na Boží hod, ale jehož obsah byl již zveřejněn, ocenil nápomocný přístup Němců během nynější uprchlické krize. Němci tak podle něj ukázali lidskost.

„Vy všichni jste se stali tváří vřelé a lidské země,“ uvádí v poselství Gauck. „Ať již v rámci práce nebo dobrovolně jsme ukázali, co je v nás – dobrá vůle, profesionalita a také umění improvizace. A jsme svědky toho, že jedinci i společnost mohou stále objevovat a růst,“ dodává spolkový prezident s tím, že tak může země rozpoznávat výzvy, které přijímá a které podle něj i zvládne.

Gauck dále uvádí, že tam, kde úřady narážejí na svá omezení, přicházejí spontánně a samozřejmě občané, aby běžence přivítali. „Tisíckrát jste přinesli jídlo a pití, přikrývky a oblečení, organizovali jazykové kurzy a nabídli podporu úřadům,“ říká německý prezident. Bezpočtukrát podle něj učinili vše, co je v jejich silách, i policisté, úřady, školy a školky.

Uprchlickou krizi, během které do Německa přišlo v letošním roce milion žadatelů o azyl, považuje Gauck ze mimořádně velkou výzvu. Vyzývá proto, aby se řešení problémů, které s běženeckou problematikou souvisejí, hledalo demokratickými způsoby. „Jedno je však jisté. Násilí a nenávist nejsou legitimním prostředkem debat, žhářství a útoky na bezbranné lidi si zaslouží naše opovržení a potrestání,“ dodává.

Gauck je přesvědčen, že občané i jejich zvolení zástupci naleznou taková řešení, která budou odpovídat etickým normám Německa a která neohrozí sociální soudržnost země. Řešení navíc musí zohlednit blaho obyvatel a zároveň nesmějí zapomínat na tíseň běženců.

Prezident ve svém projevu rovněž přiznává, že v závěru letošního roku je obtížné nechat se unést vánoční atmosférou, neboť letošek poznamenala řada neštěstí, násilností, teroru a válek. Připomíná například zřícení letounu německé společnosti German Wings, listopadové teroristické útoky v Paříži a ozbrojené konflikty na Blízkém východě a Africe. Zmiňuje se i o napětí a sporech uvnitř Evropské unie.

Policie bude evidovat kriminalitu migrantů

Gauckovo poklidné poselství tak do určité míry kontrastuje se záměry německého ministerstva vnitra. Agentura DPA totiž ve čtvrtek informovala, že se ministři vnitra jednotlivých spolkových zemí shodli se spolkovým ministrem Thomasem de Maizièrem na tom, že německá police bude mít od nadcházejícího roku možnost evidovat trestnou činnost migrantů.

V praxi to bude znamenat, že od ledna 2016 bude na formulářích k podání trestního oznámení nově možné zaškrtnout kolonku Flüchtling (uprchlík).

„Dosud nemáme žádná spolehlivá data o tom, jaký podíl mají uprchlíci na kriminalitě a jakých činů se dopouštějí především,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Wolgang Beus. Po prvním pololetí příštího roku by měla podle něj být díky nově zavedenému opatření k dispozici první spolehlivá data.

Už nyní mají němečtí policisté možnost registrovat národnost podezřelých. V nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko donedávna existovala možnost zaškrtnout i kolonku Spätaussiedler (pozdní vysídlenec), což je označení pro přistěhovalce ze zemí bývalého Sovětského svazu či zemí východní Evropy, kteří mohou jednodušeji získat právo pobytu v Německu a občanství na základě prokázání svého německého původu.

Německo nemá dosud přesnou představu o kriminalitě páchané migranty. Podle předběžné zprávy Spolkového kriminálního úřadu (BKA) za letošní rok, která však zohlednila data jen 12 z 16 spolkových zemí, páchají nejčastěji kriminalitu migranti z Kosova, Srbska a Makedonie. Naopak Syřané a Iráčané jsou údajně ve spodní části žebříčku národností pachatelů. Nejčastější jsou mezi migranty údajně majetkové trestné činy, padělání a krádeže.

Čtěte také: Musíme výrazně snížit počet přistěhovalců, přiznala Merkelová

Uprchlíci mizí z německých táborů. Nikdo neví kam

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články