Erdogan vyhrál a už vyhrožuje: Pronikneme do doupat kritiků
Aktualizováno
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze nedělních komunálních voleb. Učinil tak po sečtení přibližně 85 % hlasů, kdy jeho pravicové Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) náleželo 45 %, zatímco levicové opoziční Lidové republikánské straně (CHP) jen 28 procent. „Včera jsem plakala,“ okomentovala výsledky voleb pro ECHO24.cz třiadvacetiletá studentka Aycan Kantoglu, která žije v Istanbulu.
V následném vítězném večerním projevu v Ankaře premiér Erdogan řekl, že jeho odpůrci nyní zaplatí za kritiku a obviňování, které vedli proti jeho osobě. Uvedla to dnes agentura AFP. ,,Lid dnes zmařil záludné plány a nemorální pasti těch, kteří útočili na Turecko. Pronikneme až do jejich doupat, uvidíte. Je načase udělat čistku v rámci justice,“ řekl na setkání s tisícovkami svých přívrženců.
Erdogan má své věrné voliče
„Mnoho lidí na ulicích protestuje, ale více nábožensky založení lidé Erdogana stále podporují. Nemohu to pochopit,“ popsala současnou náladu ve společnosti Kantoglu. Ona, její rodina i přátelé žijí v centru Istanbulu, a tak mají o dění přehled.
Volby byly vnímány jako test aktuální oblíbenosti premiéra a jeho strany. Premiér před volbami dokonce deklaroval, že v případě prohry odstoupí. Erdoganův kabinet totiž v nedávné době řešil velké množství skandálů. Jedním z nich je korupční aféra, do které byli údajně zapleteni někteří ministři. Předseda vlády však tvrdí, že obvinění z korupce je spiknutím organizovaným jeho ideologickým protivníkem, umírněným islámským duchovním Fethullahem Gülenem, který žije ve Spojených státech.
Opozice doufala ve změnu
V souvislosti s policejním vyšetřováním proto začal Erdogan tvrdě bojovat s justicí, kterou viní z předpojatosti. Proto propustil či přemístil nejen státní zástupce a soudce, ale i několik tisíc policistů. Další kritika, která se snesla na hlavu tureckého premiéra, souvisela se zablokováním komunikační sítě Twitter, portálu YouTube a odebrání licence televizní stanici Kanaltürk, která je vůči premiérovi kritická. „Twitter zrušený, Youtube zrušený! Lidé jsou naštvaní a zoufalí. Je to opravdu neuvěřitelné. Stále čekáme na změnu, ale ani tentokrát jsme neměli štěstí,“ řekla Aycan Kantoglu.
,,Výsledky voleb ukazují, že Erdogan přežil skandály bez velkých ztrát. Voliči si mysleli, že pokud padne Erdogan, padnou s ním i oni,“ řekl AFP turecký politolog Mehmet Akif Okur. Komunální volby mají v Turecku velký význam: ,,Turecko je velmi centralizovaný stát a komunální volby tak ve skutečnosti nejsou o obcích - spíše jsou viděny jako generálka před parlamentními volbami,“ upřesnil pro Los Angeles Times istanbulský politolog Cengiz Aktar.
Erdoganovi je především liberálnějšími a západně orientovanými Turky vytýkán jeho autoritativní styl. Opoziční CHP popisuje Erdogana jako zkorumpovaného diktátora, který je odhodlán udržet se všemi prostředky u moci, což se mu daří nepřetržitě od roku 2002. Svými příznivci je ale vnímán jako osobnost, která se zasloužila o oživení turecké ekonomiky.