Zemřel legendární agent Mosadu. Řídil odvetu za mnichovský masakr
LEGENDA MOSSADU
Michael „Mike“ Harari, elitní agent Mosadu, zemřel v neděli ve svém domě v Tel Avivu. Držitel nejvyššího ocenění, který proslul zorganizováním odvety za vraždu jedenácti izraelských sportovců na olympiádě v Mnichově, se dožil 87 let.
„Byl to nejlepší bojovník celé organizace, nejlepší plánovač akcí, agent číslo jedna,“ uvedl v pondělí podle listu The Times of Israel jeho bývalý kolega.
Harari se do historie zapsal především jako velitel Cesareje, zvláštní jednotky Mosadu určené pro atentáty a likvidační mise, když jako její šéf vedl odvetu po masakru jedenácti izraelských sportovců na mnichovské olympiádě v roce 1972. Pod názvem Operace Boží hněv provedla Cesarea v následujících letech v Evropě desítky atentátů na osoby, které měly vraždu Izraelců na svědomí. Významných momentů z jeho života dokazujících, že Harari byl špičkovým agentem, je však mnohem víc.
Vpašovat zbraně do Afriky? Pro „lovce zvěře“ je to hračka
Rodák z Tel Avivu začal svou kariéru již ve svých šestnácti letech, když v roce 1943 vstoupil do židovské tajné armády Palmach operující na palestinském území. Talentovaný Harari, který musel zpočátku falšovat údaje o svém skutečném věku, hovořil plynně francouzsky, arabsky, italsky, španělsky a anglicky, mezi přáteli byl později známý svou vášní pro italskou operu. V tajných službách začal působit po založení Izraele v roce 1948 a brzy se dostal do velitelských pozic.
Dílčí informace z jeho mimořádného života shrnul autor Aaron J. Klein v Harariho biografii „Mistr operací“. Kniha, která vyšla pod přísnou cenzurou jak samotného agenta, tak i izraelské vojenské rozvědky, odhaluje po třiceti letech fakta z Harariho tajné služby.
O agentově schopnosti a nápaditosti svědčí například historka z jeho africké mise, během níž potřeboval zneškodnit „důležitý cíl z muslimského světa“. Při operaci, která kdyby se pokazila, zachránil by Harariho podle jeho velitele „snad už jen Bůh“, potřeboval do Afriky vpašovat k zamýšlenému atentátu jednu zbraň. Harari si tak vymyslel vlastní příběh, že je zapálený lovec jedoucí do Afriky střílet divokou zvěř. Zbraň umístil dospod luxusních kufrů z Paříže a vydával ji za vlastní loveckou pušku.
Ve výsledku zachránila „důležitému cíli“ život pouze změna jeho cestovní trasy. Jiné z jeho zákroků byly až donedávna považovány za zdařilé útoky z rukou teroristů, ne všechny mise však byly úspěšné. Například v sedmdesátých letech agenti pod jeho vedením zavraždili nevinného muže v Norsku, protože připomínal domnělého palestinského teroristu.
Harari versus Ostrovsky
Pozoruhodné vlastnosti však prokazoval i mimo službu. Několik let po odchodu do důchodu ho začal neodbytně kontaktovat údajný kanadský podnikatel, který chtěl investovat v Izraeli. Na dohodnuté schůzce ovšem Harari ihned poznal, že se o žádného obchodníka nejedná. „Měl sako, ale ne kravatu,“ píše Klein v agentově biografii. „Jeho angličtina byla věrohodná, neměl však žádný kufřík ani vizitku“.
Harari po pár minutách muže vykázal a vzápětí zavolal tehdejšímu šéfovi Mosadu s dotazem, jestli na něj nasadili Kanaďana jako součást nějakého výcviku. Údajný byznysmen byl skutečně kadetem zpravodajské služby, a to prý nejlepším mezi ostatními. „Nejlepší ve třídě nebo ne, na tuhle práci se nehodí,“ řekl údajně Harari o kadetovi. O pár let později se tentýž muž proslavil jako Victor Ostrovsky, autor knihy o Mosadu, kterou mnoho jeho agentů považovalo za otevřenou zradu a vyzrazení jejich metod.
Harari odešel do penze v roce 1980, po 37 letech ve službě. Na žádost tehdejšího šéfa Mosadu Me'ira Dagana se do ní však v roce 2007 opět vrátil. Jako osmdesátiletý pak od Dagana získal nejvyšší ocenění pro agenty za zapojení do izraelské mise s cílem zmařit íránské nukleární aktivity.
Agent, který nesl na bedrech bezpečnost Izraele
Přínos Harariho pro izraelské tajné služby ohodnotil jiný bývalý velitel Mosadu Šabtaj Šavit, podle kterého nesl bývalý agent na svých bedrech celou historii bezpečnosti a výzvědných služeb.
„Vypracoval zcela novou doktrínu, o které je však na veřejnosti stále předčasné mluvit,“ řekl Šavit. „Byl vždy připraven stát v popředí operací, a jeho podřízení pak byli ochotni ho následovat peklem i vodou, kamkoli je mise posílala.“
„Mosad by bez Harariho vypadal zcela jinak,“ sdělil v rozhovoru pro The Times of Israel sám Klein.
Čtěte také: Dalekohled, židlička. Lidé si z Golan užívají syrskou válku