Policie zveřejnila detaily, jak žádala o vydání Babiše a Faltýnka
Jak policie konzultovala se státním zastupitelstvím
- red,
Policie dnes zveřejnila detaily, jak konzultovala s městským státním zastupitelstvím žádost o vydání dvou poslanců za ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Městské státní zastupitelství v Praze pak následně upravilo svoje předchozí vyjádření, že žádost o vydání nebyla předem konzultována. Policejní prohlášení přinášíme v plném znění.
„V pondělí 7. srpna 2017 vyšetřovatel případu „Čapí hnízdo“ osobně projednal s dozorovým státním zástupcem aktuální důkazní situaci v dané trestní věci. Seznámil ho s dalším postupem, okruhem a počtem osob, u kterých zvažuje zahájení trestního stíhání.
Vzhledem ke skutečnosti, že dvě z těchto osob požívají poslaneckou imunitu, byl státní zástupce zároveň zpraven o tom, že vyšetřovatel požádá Poslaneckou sněmovnu o udělení souhlasu s jejich trestním stíháním. K celé věci nutno podotknout, že státní zástupce k navrhovanému postupu neměl žádné výhrady.
V závěru tohoto jednání vyšetřovateli sdělil, že si Městské státní zastupitelství v Praze tímto vyhrazuje právo na poskytování informací v prověřovaném případu.
Během následujících dnů došlo po konzultaci s dozorovým státním zástupcem k upřesnění právní kvalifikace a ve čtvrtek 10. srpna 2017 v dopoledních hodinách informoval vyšetřovatel státního zástupce, že v průběhu odpoledne policie předá Poslanecké sněmovně žádost o udělení souhlasu s trestním stíháním dvou osob požívajících poslaneckou imunitu.“
Čtěte také: ČT: Babiš a Faltýnek budou obviněni ze dvou trestných činů
O předání žádosti o vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání informovalo samo městské státní zastupitelství ve čtvrtek odpoledne. „Mohu potvrdit, že policie podala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání k trestnímu stíhání dvou poslanců, jejichž jména nekomentujeme. Týká se to případu Čapí hnízdo,“ uvedla tehdy mluvčí Štěpánka Zenklová pro deník Echo24 a další média.
Páteční prohlášení policie přišlo poté, co zastupitelství uvedlo pro aktualne.cz, že policie žádost o vydání se státním zástupcem nekonzultovala.
„O akci jsme věděli. Konzultováno to se státním zástupcem nebylo a informován o tom byl až ve chvíli, kdy k tomuto kroku docházelo, tedy kdy byla žádost o vydání posílaná do sněmovny,“ řekla v pátek odpoledne pro Echo24 mluvčí zastupitelství Zenklová.
„Policie k tomu nepotřebuje souhlas státního zástupce, oni tyto trestní úkony konají samostatně a státní zástupce byl o tomto kroku informován ve chvíli, kdy byl činěn,“ dodala mluvčí.
Po policejním prohlášení mluvčí zastupitelství Zenklová následně pro ČTK zpřesnila vyjádření a zdůraznila, že státní zástupce neměl k postupu policistů výhrady.
Pondělní schůzku, o níž informuje policie, nepovažoval státní zástupce podle mluvčí za konzultaci, ale pouze za informativní setkání. „Vyšetřovatel seznámil státního zástupce s výsledky trestního řízení a důkazní situací a mimo jiné se záměrem poslat do Sněmovny žádost o vydání. Státní zástupce vzal tuto informaci na vědomí a nevyjádřil žádné výhrady,“ popsala schůzku.