Válek smetl ze stolu uznávání protilátek, kvůli omikronu nevrátí ani uznávání PCR testů

VARIANTA OMIKRON

Válek smetl ze stolu uznávání protilátek, kvůli omikronu nevrátí ani uznávání PCR testů
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Vojtěch Drbohlav
Sdílet:

Vláda upustila od možnosti, že zavede uznávání protilátek i pro ty, kterým uplyne půl roku po prodělání koronaviru, ale stále protilátky mají. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je obtížné stanovit hladinu protilátek, namítá také, že zatím není dostatek poznatků o variantě omikron. Válek kvůli omikronu v současnosti nepodpořil ani možnost, že by vláda v současnosti začala uznávat negativní PCR testy do provozoven služeb. Podle něj to však bude vláda zvažovat, „až se přežene vlna omikronu“.

„Kdyby byla delta, už máme protilátky v systému. Delta není, máme omikron. U omikronu jsou jiné protilátky než u delty,“ odpověděl ministr na dotaz deníku Echo24.

To, proč uznávání protilátek nyní není na stole, zdůvodňuje tím, že změření protilátek podle něj není jednoduchý proces. „Upozorňuji na studii pražských expertů, tuším z 1. Lékařské fakulty UK, která jasně definovala, jak komplikovaný problém je komplexní změření imunitní odpovědi organismu na virus. To není změření jedné vybrané protilátky v nějaké laboratoři, ale je to komplexní vyšetření, které stojí kolem 40-60 tisíc a trvá dva dny. V České republice je 10-15 laboratoří, které to umí dělat. Tým profesora Chlíbka hledá cestu, jak certifikovat laboratoře a jak definovat, co by se u omikronu potenciálně mělo měřit. Ale všechna práce, kterou jsme odvedli, je vniveč, protože tu není delta a za měsíc tu máme omikron,“ řekl Válek s tím, že je podle něj nutné začít od znova. Dodal, že podobně jsou na tom i další státy.

Ministr zdravotnictví také upozornil na to, že na variantu omikron nezabírají ani monoklonální protilátky, jež byly dosud podávány pacientům a zabraňovaly kritickému průběhu nemoci. „Monoklonální látky, které fungovaly dobře proti deltě, nefungují dobře proti omikronu,“ uvedl Válek.

Podle něj v současnosti vláda neuvažuje ani o tom, že by pro vstup do provozoven služeb uznávala i PCR testy v rámci tzv. režimu O-T-N, který v tuzemsku platil do listopadu, než byl zaveden režim pouze prodělané nemoci či očkování. Právě Válek a současná vláda přitom v minulosti uváděli, že možnost prokazovat se negativním testem chtějí znovu zavést.

„PCR je vyšetření, kterým chráním svoje okolí, abych ho nenakazil. Proč je v současné době režim očkování-nemoc? Z toho prostého důvodu, že když se nakazí očkovaní nebo ti co prodělali nemoc, tak riziko, že budou mít závažný průběh onemocnění, je velmi malé. Pokud se nakazí ten, který neprodělal nemoc, není očkovaný, má jen PCR, nijak neovlivní závažnost jeho choroby,“ vysvětlil Válek platnost současného režimu uznávání pro vstup do provozoven. „PCR a očkování není jing a jang – to jsou dvě úplně jiné věci. PCR – nechci vás nakazit, očkování – nechci umřít,“ uvedl před novináři ministr.

„Bavit se o tom, co bude uznáváno, až se přežene vlna omikronu, je předčasné a určitě stále uvažujeme o tom, že všechny ty režimy musejí přijít do procesu,“ dodal Válek s tím, že o možnosti prokazování se PCR testem bude vláda zřejmě uvažovat až po odeznění nyní začínající páté vlny epidemie, která do tuzemska přichází s variantou omikron.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články