Petice proti EET. Její autor žádá okamžité zrušení elektronické evidence
Elektronická evidence tržeb
Drobní živnostníci se mobilizují k poslednímu zoufalému pokusu odvrátit zákon o elektronické evidenci tržeb. Sbírají podpisy pod petici, kterou by EET, jehož první fáze začne platit 1. prosince, okamžitě zrušili. Od pondělí se jim podařilo nashromáždit už 400 podpisů. Aby se ale peticí podle zákona zabýval sněmovní Petiční výbor v tzv. veřejném projednávání, musí se jich podepsat nejméně 10 tisíc.
O petici je velký zájem. „Od pondělí u sebe mám fyzicky na 400 podpisů. Minulý týden jsem také vyřídil asi 250 telefonátů a emailů od lidí z celé republiky, kteří se nabízejí, že mi s koordinováním sbírání podpisů pomůžou,“ řekl deníku Echo24.cz iniciátor petice Ivo Hucl, majitel Bezejmenné čajovny na Plzeňsku. Ten před 20 lety začínal jako živnostník, dnes se zabývá spíše kurátorstvím a spisovatelskou činností.
Ivo Huclovi na zákonu o elektronické evidenci tržeb nejvíce vadí, jak razantně porušuje občanská práva a svobody. Podle něj budou podnikatelé monitorováni ve dne v noci. „Praktické přípravy na EET jasně ukázaly, že jeho vliv na české podnikatelské prostředí, zvláště pro drobné venkovské živnostníky, je destruktivní a diskriminační. (...) Tato mocenská intervence jednoznačně přináší ztrátu motivace podnikat (především v oblastech, kde jsou podmínky k podnikání nejobtížnější) a pokřivuje mezilidské vztahy, neboť šíří nedůvěru a třídní nenávist,“ píše se v petici.
Jediným výsledkem zavedení EET bude nárůst byrokracie, prostoru pro korupci, podvody a nakonec jen zvýšení cen pro konečného spotřebitele.
Hucl si uvědomuje, že ideální scénář, kdy po podání jeho petice zasedne vláda a okamžitě zákon zruší, nenastane. Sám ji označuje spíše za poslední zoufalý pokus. Slibuje si od ní především znovuotevření tohoto tématu a také doufá, že petice přispěje k návrhu ODS a TOP 09 za zrušení zákona o EET podanému k Ústavnímu soudu. Návrh nyní čeká na projednání soudu. „Navrhli jsme veřejné projednání na plénu, ale nevíme, kdy se k tomu Ústavní soud dostane,“ uvedl pro Echo24.cz poslanec Martin Plíšek (TOP 09).
Autor petice upozorňuje, že jeho iniciativa nevznikla na základě žádné platformy nebo politické strany, jedná se o občanskou a intuitivní aktivitu. „Mým cílem je pomoci malým živnostníkům, kteří nemají odbory, nikdo je nezastřešuje a nikdo s nimi o EET nevedl žádnou diskuzi,“ dodal Hucl, který z mnohých živnostníků, se kterými je v kontaktu, cítí rezignaci. „Podle mě pozastaví svou činnost tak 10 až 20 tisíc z nich,“ uvedl.
Datum pro ukončení sběru minimálně 10 tisíc podpisů stanovil Hucl do 25. listopadu, aby mohl petici hned 1. prosince předložit Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny. Tajemnice výboru Věra Bížová pro Echo24.cz potvrdila, že se na výbor obrací poměrně mnoho občanů, kteří se touto formou vyjadřují k zákonům. „V mnoha případech bylo výsledkem petice skutečné projednání problému nebo také interpelace na ministra, návrh zákona či jeho podpora, nebo naopak nesouhlas s určitým ustanovením zákona,“ uvedla.
Bížová také upozornila, že počet podpisů pod peticí nerozhoduje. „Petiční výbor se zabývá, resp. případně předá k přímému vyřízení jinému věcně příslušnému výboru, každou peticí. V případě, kdy má petice nad 10 000 podpisů, ji výbor projednává v tzv. veřejném projednání za účasti odpovědných ministrů, jiných odborníků a samozřejmě za účasti zástupců petentů,“ řekla.
Tajemnice dodala, že ve veřejném projednání se v poslední době jednalo například o záměru Evropské komise novelizovat směrnici Evropské unie o střelných zbraních, o záměru zrušit atestační obor praktické lékařství pro děti a dorost nebo o zdaňování výsluh ozbrojených a bezpečnostních sborů.