Prezidentský kandidát Hynek chce zemi připravit do boje
PREZIDENTSKÉ VOLBY
Hnutí Realisté v pondělí představilo svého kandidáta na prezidenta. Do bojů o Hrad by mohl zasáhnout zbrojař Jiří Hynek. Podle něj současný prezident nezvládá některé své role plnit, například roli vrchního velitele ozbrojených sil. Podle Hynka přitom čekají Českou republiku těžké časy a prezident by neměl být je symbolickou figurkou. Zemi chce připravit na to, že terorismus přeroste v občanské války v západních zemích.
Proč kandidujete? Co je hlavní důvod? A čím se například vymezujete vůči současnému prezidentovi?
Já mám výhrady nejenom k současnému prezidentovi, ale i k ostatní kandidátům. To není výhrada, že by to byli špatní lidé nebo ve svých profesích něco nedokázali. Ale jsou to výhrady, že nejsou schopni plnit v plné výši to, co my jsme definovali jako naprosto klíčové, jako axiomy pro to, co by prezident měl plnit. Já to zrekapituluji – musí to být velmi schopný ekonomický diplomat a umět nabízet výrobky našeho průmyslu v zahraničí, musí být schopný vrchní velitel ozbrojených sil a v neposlední řadě dbát vždy na národní zájem a mít ho v sobě. Žádný z těch kandidátů, kteří tam dnes jsou nejsou schopni plnit tyto tři role. Já si myslím, že i u stávajícího prezidenta je jeho role vrchního velitele ozbrojených sil velmi symbolická. Tam si myslím, že jsem schopen být lepší.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Kladete velký důraz na téma obrany. Myslíte si, že to bude u voličů stačit?
Já neumím říct, jestli to bude dostatečné pro všechny občany a pro voliče. Ale vím, že je to naprosto nezbytné proto – v příštím roce slavíme sto let – abychom oslavili i dalších sto let. Protože bez vlastní schopnosti se bránit… Víte, ono platí pravidlo: “Když hledáš pomocnou ruku, najdeš ji na konci svého ramene”. Na to jsme v posledních dvaceti letech zapomněli a pořád se spoléháme na to, že někdo někdy by nám mohl přijít pomoct. Ale takhle to v životě nikdy nefungovalo. Vzpomeňme si na 38 rok, nakonec i v 68 nás začal okupovat Sovětský svaz a žádná země v okolí nezvedla svoji armádu, aby nám přišla pomoci.
Vy jste řekl na tiskové konferenci, že dnes vidíte reálné hrozby. Můžete říct, jaké konkrétně?
Nejhorší hrozba je, že díky obrovské nelegální migraci, která dle mého názoru bude pokračovat, protože západní svět si s ní neumí poradit, terorismus přeroste v občanské války v západních zemích. A to se může strašně snadno dostat i k nám. My máme čas, málo času, ale máme. Máme několik let a za těch několik let musíme být připraveni na to, že kdyby tato situace nastala, abychom byli schopni reagovat. A platí i jedna věc, terorismus jde tam, kde má podhoubí. V případě, že jak se říká narazí na tvrdou vodu, tam on nejde. Jsou země, které si s tím umí poradit. Já si myslím, že určitým vzorem by mohl být Izrael. Tam 80 procent veškerých teroristických útoků je zmařeno vlastními občany. Teprve ten zbytek řeší policie nebo armáda. Vždycky je dobré brát zkušenosti u těch, kteří to umí. Izrael je nejohroženější zemí na světě a není tam takové riziko a není tam tolik mrtvých při teroristických útocích, jako třeba ve Španělsku, ve Francii nebo v Německu.
Teď českou politikou a společností hýbe kauza Čapí hnízdo. Jak vy ji hodnotíte a jmenoval byste Andreje Babiše premiérem, kdyby vyhrál volby?
Na jednu stranu já opravdu ctím presumpci neviny. Ale chcete-li někoho jmenovat premiérem a ten člověk by měl být formálně trestně stíhaný, ten premiér nemůže svoji práci vykonávat na sto procent. Padesát procent času bude trávit bojem za to, aby nebyl potrestán. Potřebujete premiéra, který se bude práci věnovat na sto procent. Nehledě na to, že trestně stíhaný premiér v očích světa není to pravé ořechové. Já bych ho nejmenoval, bude-li trestně stíhaný.