Systém EET měl v úterý další technické problémy

DALŠÍ PROBLÉMY S EET

Systém EET měl v úterý další technické problémyNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Systém elektronické evidence tržeb (EET) měl v úterý další technické problémy. Podnikatelé měli omezený přístup k získávání certifikátů a k součtům a přehledům vlastních tržeb. Nedostupná byla chvíli i část portálu pro registraci. Evidenci účtenek to ale neovlivnilo, byla plynulá. Sdělila to Linda Paterová z Finanční správy. Dnes již systém funguje bez problémů.

Na úterní problémy upozornil server hlídačeet.cz. Registrace a přihlášení k systému podle serveru nefungovalo ráno po 6:00 dvě hodiny a poté znovu dvě hodiny večer po 17:00. Několik výpadků měl i server eTržby.cz, a to dopoledne a přes poledne, poté nefungoval po 17:00 minimálně dvě hodiny. Podle Michala Blahy z tohoto serveru lze úterý prohlásit za dosud nejhorší den pro fungování systémů EET.

Podle Finanční správy v úterý ráno mezi 6:15 a 6:45 prošel Daňový portál řádnou plánovanou odstávkou kvůli upgradu systému. Nedostupnost portálu eTržby a části portálu pro registraci mohly být podle Paterové způsobeny problémy na komunikační infrastruktuře. „Momentálně probíhá analýza problému s komunikační infrastrukturou ministerstva financí a Generálním finančním ředitelstvím tak, aby mohla být přijata účinná opatření,“ dodala.

EET funguje v ostrém provozu už měsíc a půl, první větší výpadek systém postihl 13. prosince ráno. O Silvestru chvíli nefungovala registrace k EET. Za téměř šest týdnů Finanční správa zpracovala přes 113 milionů účtenek, posílá je přes 43 000 firem.

Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset v další vlně od letošního března do EET zapojit maloobchodní a velkoobchodní firmy, což se dotkne odhadem asi 250.000 subjektů. Finanční správa minulý týden apelovala na podnikatele, aby neodkládali podání žádosti o autentizační údaje na poslední chvíli, protože celý proces nastavení pokladního zařízení vyžaduje čas. Do 13. ledna si z druhé vlny tyto údaje vyzvedlo 14.000 podnikatelů.

Po velkoobchodech a maloobchodech přijde řada i na další obory podnikání. Stánkový prodej občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, například na festivalech, se do evidence zapojí od března 2018, stejně jako prodej na farmářských trzích nebo služby účetních, advokátů i lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

Minulý týden poslanci zamítli návrhy úlev v elektronické evidenci tržeb, které vznesl ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vládní KDU-ČSL. Babiš neuspěl s návrhem, aby pod evidenci tržeb nespadaly nákupy v e-shopech v těch případech, kdy zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti. Z evidence chtěl vyloučit i živnostníky s paušální daní. Lidovci chtěli například výjimku pro podnikatele s ročními příjmy do 414.000 korun a podnikatele, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost a měsíčně nevykážou zisk vyšší než 5401 korun. Navrhovali také vyjmout z působnosti zákona o EET prodejce na farmářských trzích, kteří prodávají nejméně tři čtvrtiny své produkce. Sněmovní většina zamítla i návrhy opoziční návrhy na zrušení zákona o evidenci tržeb.

Čtěte také: Online platby komplikují e-shopům EET. Obchodníci nevědí, co evidovat

Pivovar Zubr po zavedení EET přišel o dvě desítky restaurací

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články