Svatba kvůli Agrofertu? ,Babiš má na svoje firmy reálný vliv pořád‘
Důsledky zákona o střetu zájmů
Plánovaný sňatek Andreje Babiše s jeho dlouholetou partnerkou Monikou vyvolává otázky, jestli šéf hnutí ANO nebude znovu ve střetu zájmů. Monika Babišová je totiž členkou kontrolních orgánů, které dohlíží na činnost fondů, do nichž Babiš vložil akcie Agrofertu a SynBiolu. Právníci pochybnosti ani nevyvrací, ani nepotvrzují. Upozorňují totiž, že Andrej Babiš nezveřejnil podrobnosti o tom, za jakých podmínek své firmy do svěřenských fondů vložil. Neví se proto, jakou správu nad nimi má.
To, jestli se sňatkem s partnerkou Monikou dostane Babiš do střetu zájmů, nedokáží oslovení odborníci na svěřenské fondy posoudit. „Neznám konkrétní rozsah kompetencí osob s právem dohledu nad těmito svěřenskými fondy. Jejich míra vlivu na faktické fungování svěřenských fondů může být velmi rozsáhlá, ale také značně omezená. Záleží na pravidlech, které při založení těchto svěřenských fondů určil Andrej Babiš,“ uvedl pro deník Echo24 Peter Kováčik, člen investičního výboru Svěřenská správa.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podle advokáta Zdeňka Hromádky sice sňatek s partnery, kteří jsou správci nebo fond dozorují, střet zájmů podle novely zákona právně nezpůsobuje, nicméně určitě lze tímto způsobem dosáhnout lepšího dohledu nad majetkem ve fondu. „Pak se možnost takového hodnocení opravdu nabízí,“ dodal Hromádka pro Echo24.
Poslanec Martin Plíšek (TOP 09), který je autorem pozměňovacího návrhu k zákonu přezdívanému lex Babiš, na jehož základě členové vlády nemohou žádat o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky, spekuluje, že novela mohla ovlivnit rozhodnutí Andreje Babiše oženit se. „Je zajímavé, že k sňatku dojde po takové době. Možná k tomu paradoxně přispěla novela v tom smyslu, že partnerka Andreje Babiše dostane nějakou roli z hlediska práva, protože je protektorkou svěřenských fondů,“ řekl pro Echo24.
Sám vicepremiér a ministr financí na otázku deníku Echo24, jestli se sňatkem s Monikou Babišovou nějak změní jeho právní vztah ke svěřenským fondům, neodpověděl. Nekomentoval ani, zda se obává, že by mohl být nařčen ze střetu zájmů.
Flexibilita a vlastní pravidla
Advokát Petr Hampel nicméně upozorňuje, že Andrej Babiš má i po převodu firem do svěřenských fondů nad svým majetkem vliv. „Reálný vliv jako zakladatel fondů určitě neztratil. Správci fondu jsou osoby, které jako zakladatel jmenoval, řídí je a může je také odvolat resp. vyměnit,“ uvedl pro Echo24 Petr Hampel.
To odborník na svěřenské fondy, advokát Dominik Fojtů, zdůrazňuje, že k jednoznačné odpovědi by potřeboval mít konkrétní svěřenské smlouvy. „Dokumentace k oběma svěřenským fondům ale nebyla, pokud je mi známo, nikde zveřejněna (ve sbírce listin byly zveřejněny smlouvy o vkladu akcií, čísla listin SL 29 a SL 30),“ uvedl pro Echo24. Fojtů dodal, že svěřenské fondy mohou být v každém případě nastaveny i tak, že ministr financí žádný vliv nemá. „Například nemusí mít ani oprávnění odvolat správce,“ řekl advokát, který spolupracuje s advokátní kanceláří TSP Legal.
I Peter Kováčik podotkl, že důležité jsou parametry fungování každého svěřenského fondu. „Protože se ale jedná o dokumenty neveřejné, o míře vlivu, kterou si Andrej Babiš ve svěřenských ponechal, se můžeme pouze dohadovat. Svěřenské fondy umožňují svým zakladatelům ohromnou flexibilitu pro nastavení pravidel jejich správy a určení míry vlivu jednotlivých osob na jejich řízení. Zakladatel si může na jedné straně ponechat rozsáhlé kompetence, či být dokonce sám správcem, ale stejně tak se může jakéhokoli vlivu vzdát,“ dodal.
Poslanec Plíšek však o vlivu Andreje Babiše na fondy nepochybuje. „Jeho střet zájmů nekončí tím, že převede firmy do svěřenských fondů. Sňatkem nad fondy získá větší právní kontrolu, ale tu už má skrze lidi, kteří mu na ně dohlíží. Svých firem se měl už dávno vzdát úplně,“ řekl Plíšek a dodal, že bude zajímavé sledovat, jestli se firmy ve svěřenských fondech budou nadále účastnit veřejných zakázek nebo přijímat státní dotace
Dvě ústavní žaloby na lex Babiš
Ministr financí Andrej Babiš vložil akcie svých společností Agrofert a SynBiol do dvou svěřenských fondů na začátku února. Do prvního svěřenského fondu dal 90% akcií Agrofertu a 100% společnosti SynBiol, do druhého zbývajících 10% akcií společnosti Agrofert. Správci se stali předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a člen představenstva Agrofertu Alexej Bílek.
Zákon o střetu zájmů s účinností od 9. února mimo jiné omezuje firmám členů vlády přístup ke státním zakázkám a k dotacím. Podle Babiše stát zákonem porušuje evropské právo, protože omezuje jeho vlastnická práva. Ministr už dříve prohlásil, že jedna z firem holdingu Agrofert podá kvůli zákonu stížnost k Evropské komisi. Prezident Miloš Zeman se zase kvůli novela zákona obrátil na Ústavní soud. Ústavní žalobu vedle toho podalo 44 poslanců z hnutí ANO a Úsvitu.