Slováci pojmenují ulici po nacistovi. Chce to německý investor

Marketingová strategie investora

Slováci pojmenují ulici po nacistovi. Chce to německý investorNOVÉ
Prievidza Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Západní ulice ve slovenském městě Prievidza by již brzy mohla nést nový název jako Ulice Maxe Broseho. Rozhodnutí městského zastupitelstva o změně jména si vyžádal německý investor Brose. To však vyděsilo historiky i místní obyvatele. Někdejší německý průmyslník, zakladatel této firmy, byl totiž členem nacistické strany NSDAP. Plánovanou kontroverzní změnou se už začala zabývat státní prokuratura, informoval slovenský server pravda.sk.

„Je hrozné, když v dnešní době pojmenováváme ulice po nacistovi. To úplně ničí a dehonestuje památku lidí, kteří bojovali proti fašismu za naši svobodu. Max Borse byl členem nacistické NSDAP od roku 1933. Nedávno jsme oslavovali výročí Slovenského národního povstání, a teď toto,“ uvedla Soňa Pinková ze Slovenského svazu protifašistických bojovníků.

Stejný názor s ní sdílí i předseda svazu Pavol Sečkár. „Požadujeme, aby poslanci městského zastupitelstva v Prievidzi zrušili své rozhodnutí. Vyzýváme také prokuraturu, aby v tomto případě začala jednat,“ řekl.

Čtěte také: Uprchlíci bydlí i v kasárnách patřících k Buchenwaldu

Právě poslanci prievidzského zastupitelstva minulý týden kontroverzní změnu na základě žádosti německého investora schválili. Podle vedení města bylo nové jméno ulice vůbec jedním z prvních požadavků německé společnosti, když začala o své investici ve slovenském městě jednat.

„Investor prezentoval důvody těchto požadavků tak, že je to součást jeho marketingové a obchodní strategie, aby obchodní jméno společnosti, jež je stejné se jménem jejího zakladatele, bylo spojené i s názvem ulice všude, kde buduje své závody,“ zdůvodnil takový krok mluvčí města Michal Ďureje s tím, že takových závodů je po světě 50.

Samospráva podle mluvčího investora požádala, aby jí jejího zakladatele lépe představil. Ten pak Broseho prezentoval jako člověka, který se s nacismem nikdy neztotožnil. Odvolával se přitom mimo jiné na rozhodnutí soudního dvora v Norimberku z roku 1949, podle nějž nebyl Max Brose nacionálnímu socialismu zcela nakloněný. Společnost údajně uvedla i příklady, kdy se zakladatel firmy nacistickému režimu postavil.

Čtěte také: Jsou to hrdinové, nebo viníci masakru? Lidice řeší památník

Pravda.sk připomíná, že Max Brose v době nacismu ve svých podnicích na výrobu součástek do vojenské techniky a munice mimo jiné zaměstnával i nuceně nasazené a působil v říšském ministerstvu hospodářství. Za rozvoj zbrojního průmyslu dostal i několik říšských vyznamenání. Po válce ho denacifikační soud označil za „podporovatele“ zločinného režimu a udělil mu vysokou finanční pokutu. Brose, který se vrátil k podnikání, zemřel v roce 1968.

Společnost Brose je v současnosti pátým největším dodavatelem automobilového průmyslu. V Prievidzi plánuje vybudovat nový závod, který by měl zaměstnat na 600 lidí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články