Naše válka v Sýrii je obranná a spravedlivá, říká moskevský patriarcha
VÁNOČNÍ POSELSTVÍ PATRIARCHY KIRILLA
Ruská válka v Sýrii je obranná a tudíž je i spravedlivá, domnívá se moskevský patriarcha Kirill. Nejvyšší představitel ruské pravoslavné církve to uvedl ve svém vánočním poselství u příležitosti pravoslavných Vánoc, které Rusové začali slavit v noci na čtvrtek. Podle něj musel Kreml v Sýrii zakročit, aby ochránil vlastní lidi před terorismem.
Hlava pravoslavné církve své poselství přednesla ve vysílání ruské televize. Patriarcha Kirill uvedl, že pokud teroristické skupiny získají nějakou moc v Sýrii, bude to znamenat „bídu a neštěstí“ pro ruský lid. Proto podle něj bylo legitimní, když Kreml v Sýrii zahájil vlastní bombardovací kampaň. „To, co se děje v Sýrii, je obrana naší vlasti. A protože tato válka má obranný charakter, je spravedlivá,“ prohlásil Kirill.
Patriarchovo vánoční poselství si kromě jiných vyslechli i ruští vojáci, kteří oslavili Vánoce v narychlo zbudovaném polním chrámu na letecké základně Hmímím nedaleko syrské Latákíje, odkud startují k náletům na skupiny syrské opozice. Ruské velení vyhlásilo v náletech na syrské cíle v noci na čtvrtek přestávku, aby posádkový kaplan Ilja mohl odsloužit mši za „lásku, mír a naději,“ napsala agentura Interfax.
Tato mše za „lásku, mír a naději“ působí zajímavě především v porovnání se zprávami lidskoprávních organizací, které v posledních měsících několikrát uvedly, že Rusko při náletech v Sýrii používá zakázanou kazetovou munici.
Čtěte také: Ruská a syrská letadla shazují zakázané kazetové bomby, uvádí HRW
Pravoslavné Vánoce ale neslavili jen ruští vojáci. Například prezident Vladimir Putin překvapil vesničany v obci Turginovo v Tverské oblasti, když v místním kostele zapálil svíčku a vánočních bohoslužeb se zúčastnil ve společnosti dětí, budoucích žáků nově postavené církevní školy, vybavené tělocvičnou, řemeslnickými dílnami a bazénem.
Putin navštívil už před čtyřmi lety místní kostel, kde byli v roce 1911 pokřtěni jeho rodiče, a obdaroval ho ikonou Bohorodičky z počátku 19. století. Na místním hřbitovu je pohřbena Putinova babička.
Vánoce jsou v Rusku především církevním svátkem. Podle prosincového průzkumu sociologického střediska Levada je slaví 57 procent Rusů a 63 procent Rusek. Moskva je v tomto smyslu nadprůměrná, Vánoce v metropoli slaví 71 procent Moskvanů.
Po bolševické revoluci v říjnu 1917 byly Vánoce v zemi načas zakázány. V roce 1990 se tento den stal svátečním a o rok později dnem pracovního klidu. První ruský prezident Boris Jelcin v roce 1992 založil novodobou tradici účasti nejvyšších státních představitelů na vánočních bohoslužbách.