Bezvýznamná teroristka. Proč chtějí islamisté právě ji?

Výměna za rukojmí

Bezvýznamná teroristka. Proč chtějí islamisté právě ji?NOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Život dvou rukojmích Islámského státu závisí na vůli Jordánska propustit z vězení iráckou atentátníci Sadžídu Rišáviovou. Vězeňkyně Rišáviová přitom dosud islamisty příliš nezajímala. The New York Times píše, že více než devět let se po osudu ženy nikdo nepídil a je záhadou, proč islamisté chtějí výměnou za japonského novináře Kenžiho Gota a jordánského pilota Maáze Kasásba právě ji.

Šestačtyřicetiletá Rišáviová si od roku 2005 odpykává v jordánském ženském vězení trest za podíl na teroristickém útoku, při němž zemřelo 57 lidí. Ona a další tři sebevražední atentátníci vybrali tři hotely v Ammánu, kde se chtěli odpálit. Rišáviová společně s manželem zamířili na oslavu svatby, kde zabili 27 svatebčanů. Mezi jejich oběťmi byl i otec ženicha a rodiče nevěsty.

Atentátnice pomáhala útok naplánovat během vlastních líbanek. Společně s manželem se ubytovali v hotelu, kde se oslava odehrávala. Tvrdili, že jako Iráčané jsou zvědaví na jordánskou svatbu a vetřeli se mezi svatebčany. Partner teroristky pak vyskočil na stůl, zakřičel 'Alahu akbar!' a jeho vesta s výbušninami a hřebíky vybuchla. Rišáviové se totéž nepodařilo, protože její vesta měla vadný detonátor.

Čtěte také: Islamisti dali Japonsku lhůtu: Zítra rukojmí popravíme

Omámená, avšak bez zranění utekla z hotelu a schovala se u svých vzdálených jordánských příbuzných. O den později teroristku dopadli a žena se ke svému podílu na útocích přiznala.

Jordánská novinářka Linda Majeahová se zabývá extremismem a proces s Rišáviovou sledovala. Žena prý rozhodně neprojevila lítost a ani jiné emoce. „Její tvář byla vždycky prázdná, pokaždé stejný výraz. Žádné štěstí, žádný smutek,“ popsala novinářka.

Bezcenná teroristka 

Uplynulých devět let strávila Rišáviová na vlastní žádost na samotce. Odmítá se stýkat s ostatními vězeňkyněmi. Nechodí za ní téměř nikdo s výjimkou soudem přiděleného právníka. „Devět let se po ní nikdo neptal. Ani její vlastní kmen se o ni nezajímal,” uvedla Majeahová. „Nemá žádnou cenu – společenskou, politickou, bezpečnostní,“ míní novinářka. „Kdyby ji v IS chtěli, žádali by o ni od začátku,“ dodala.

Čtěte také: Němec pronikl do srdce temnoty. 'Islámský stát je silnější, než si myslíme'

Novinářka zpochybnila i roli atentátnice v útoku. „Jediný důvod, proč tam byla, je to, že muž by se bez ní na svatbu nedostal,“ řekla.

Blízkovýchodní expert Joot Hiltemann rovněž pochybuje o významu Rišáviové. Islámský stát by podle něj mohl od Jordánska požadovat mnohem významnější vězně. Na příklad Ziáda Karbouliho, který byl jedním z velitelů Al-Káidy a také jedním z architektů útoku, v němž Rišáviové nevybuchla vesta.

První atentátnice mstila bratry a manžela

Jordánský odborník na islámská hnutí Hassan Abu Hanieh se domnívá, že islamisté si vybrali Rišáviovou kvůli vazbám na bývalého vůdce Al-Káidy Abú Zarkávího. Může jít o snahu připomenout, že Islámský stát je nástupcem Zarkávího Al-Káidy v Iráku.

“Představuje první generaci IS a jednu z prvních žen – sebevražedných atentátnic. To ji dělá velmi důležitou,“ domnívá se Hassan Abu Hanieh.

Čtěte také: Islamisté popravili japonské rukojmí. Video je asi pravé, řekl premiér

Rišáviovou přivedl k Al- Káidě její první manžel a tři bratři. Všichni čtyři zemřeli v bojích s americkými vojáky. Negramotná prodavačka zeleniny se po této ztrátě rozhodla přihlásit jako dobrovolnice na sebevražednou misi do Jordánska.

Islámský stát požaduje propuštění teroristky před čtvrtečním západem slunce. Pokud ji Jordánsko nevydá, hrozí zabitím japonského novináře i jordánského pilota.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz