Měl Ježíš ženu? Vědci potvrdili pravost starověkého papyru
přepište bibli?
Vědci ze světových univerzit uznali autenticitu dvanáct století starého textu, který zmiňuje Ježíšovu ženu. Koptsky psaný text na cáru papyru se podle nich opravdu datuje do 8. století a pochází z Egypta.
„Ježíš jim řekl: ,Má žena...“, zde část textu chybí a pokračuje: „...bude také mou učednicí',“ stojí na tomto z obou stran popsaném papyru. Podle harvardské profesorky Karen King napsali úryvek raní křesťané během osmého století na území horního Egypta. K určení stáří a pravosti textu použila radiokarbonovou metodu datování, která zjišťuje stáří biologického materiálu.
K jejímu objevu přispěli také James Yardley a Alexis Hagadorn z Kolumbijské univerzity v New Yorku. Ti ověřili stáří inkoustu a porovnali jej s jiným přibližně stejně starým křesťanským textem. Expertízy provedli i vědci z australské univerzity v Macquarie, žádný z provedených pokusů neodhalil jakýkoli pokus o padělání.
Fragment papyru byl objeven už v roce 2012, profesorka King ho pojmenovala Evangelium Ježíšovy ženy. Přesto se i po potvrzení jeho stáří z takto krátkého textu nedá určit, jestli se jednalo opravdu o evangelium. King ale tvrdí, že obsah papyru pojednává o učednictví a popisuje rozhovor mezi Ježíšem a jeho žáky, což jsou typické znaky žánru evangelií.
Celibát nesmyslem?
Od svého objevení se stal tento potenciální důkaz o družce Ježíše terčem kritiky zejména křesťanských hodnostářů. Ti napadali jeho hlavní sdělení a tudíž i velký rozkol v křesťanské víře – otázku manželství a celibátu. Pravost dokumentu zpochybňovali i specialisté na kopštinu, kterým vadilo použití některé gramatiky.
„Hlavním tématem úryvku je ujistit ženy, které jsou matkami a manželkami, že i ony mohou být Ježíšovými učednicemi,“ říká v Harvard Theological Review Karen King. „Tento úryvek z evangelia nám dává důvod znovu zvážit to, co jsme si mysleli, že víme o Ježíšově manželském statutu, stejně tak jako otázku křesťanského celibátu a jeho velkou váhu pro stoupence této víry,“ dodává.
Samotné tvrzení, i když byla potvrzena jeho dobová pravost, ale ještě neznamená, že byl Ježíš skutečně ženatý. Tvrzení o Ježíšově životě se nachází nejvíce právě v evangeliích, kromě potvrzení Ježíšovy existence jako historické postavy ale není důkaz o jejich pravosti. Evangelium Ježíšovy ženy, které pochází z období zhruba 500 let po prvním sepsání Bible, se tak stejně jako součást oficiální křesťanské nauky může stát jen dalším nepotvrzeným textem o vzniku křesťanství a životě Ježíše Krista.