Francie chce čistit mozky džihádistů. Povídáním o filozofii, za miliardu
FRANCIE 'TVRDĚ' PROTI RADIKÁLŮM
Ve Francii bylo otevřeno vůbec první centrum pro „deradikalizaci“ potenciálních džihádistů. Muslimy, u kterých hrozí radikalizace, mají v centru „vyléčit“ například kurzy historie a filozofie. Kritici však upozorňují na vysoké náklady a nejisté výsledky deradikalizačního centra, uvádí stanice France24.
Centrum pro prevenci, integraci a občanství. Tak zní oficiální název centra, které se tento týden otevřelo ve střední Francii a které má odradit potenciální džihádisty od páchání teroristických útoků. V první várce sem příští měsíc dorazí 25 mladých mužů a žen ve věku od 18 do 30 let. Chovanci budou podle vlády pocházet z řad lidí, kteří se nechali zradikalizovat, ale zároveň „hledají cestu ven“. Další podobná centra chce vláda otevřít ve všech 12 regionech Francie. Vyčlenila na to částku 40 milionů eur (více než 1 miliarda korun).
Muslimy, kteří se do těchto center dostanou, bude čekat relativně pevný režim. Stanice France24 uvádí, že jejich den bude začínat v 6:45 vztyčením francouzské vlajky. V průběhu dne pak budou chovanci navštěvovat rozličné kurzy zaměřené na oblasti historie, filozofie, náboženství a médií. K dispozici budou mít také psychologa a během pobytu budou povinni nosit uniformy.
Rozhodnutí otevřít „deradikalizační centrum“, však vyvolalo rozporuplné reakce. Například místní lidé mají strach z toho, že v jejich okolí budou internováni radikálové a žádají lepší bezpečnostní opatření.
Kritici také upozorňují na to, že činnost centra může být kontraproduktivní, neboť se radikálové mohou radikalizovat navzájem. Tyto případy jsou ostatně známé z francouzských věznic. Někdy se totiž stává, že muslim jde do vězení za kriminální delikt, ve vězení se pod vlivem islamistů zradikalizuje a po propuštění se z něj stane džihádista.
‚Největší výzva od konce války‘
Otevření centra je součástí snahy francouzské vlády potlačit vliv radikálů v zemi. Podle úřadů se v zemi nachází zhruba 10 000 radikálů. Premiér Manuel Valls oznámil boj proti radikalismu za „největší výzvu od konce druhé světové války“.
Stanice France24 připomíná, že od ledna 2015 ve Francii zemřelo na 230 lidí při různých teroristických útocích. Většinu útoků přitom měli na svědomí lidé, kteří se narodili či vyrostli přímo ve Francii.
K islámu se ve Francii hlásí zhruba 10 % obyvatel. Jedná se převážně o přistěhovalce a potomky přistěhovalců z bývalých francouzských kolonií. Kromě Arabů ze severní Afriky se jedná také o černochy (na rozdíl od Německa, kde většinu muslimů tvoří Turci). V rámci západní Evropy má Francie nejvyšší počet islámských věřících. Kritici často poukazují na špatnou integrovanost části francouzských muslimů, která v některých případech může vést k jejich radikalizaci.