Chcete změnit dodavatele energie? Tak zaplatíte pokutu

NEKALÉ METODY, NEBO ŠPATNÝ ZÁKON?

Chcete změnit dodavatele energie? Tak zaplatíte pokutuNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Lidé začali upozorňovat na nekalé jednání některých dodavatelů energií. Řada zákazníků se na základě nabídky podomních prodejců rozhodla změnit svého dodavatele plynu nebo elektřiny. Když ale později zjistili, že nabídka pro ně není tak výhodná a chtěli se vrátit k původní společnosti, nebo využít výhodnější nabídky, nový dodavatel po nich chtěl několikatisícovou pokutu. Na tu ale podle Energetického regulačního úřadu neměl právo. Na vině je přitom sporný výklad jednoho paragrafu energetického zákon, který někteří dodavatelé využívali.

Šestasedmdesátiletá důchodkyně ze severu Čech, která si nepřála být jmenována, ale redakce zná její jméno, se nechala zlákat nabídkou dvou podomních prodejců společnosti Bohemia Energy a na konci října 2015 s nimi uzavřela smlouvu na dodávku plynu. Jelikož byla ale vázána u předchozího dodavatele, dodávka plynu měla začít až na podzim roku 2017. Přibližně po třech měsících na konci ledna 2016 si ale své rozhodnutí rozmyslela. Zjistila totiž, že nabídka není tak výhodná a také se jí nelíbilo jednání společnosti, se kterou několikrát jednala po telefonu. Proto se rozhodla od smlouvy odstoupit.

Ve smlouvě, kterou podepsala, bylo uvedeno, že od smlouvy může odstoupit do pěti dnů před zahájením dodávky. A to v případě, že smlouva byla uzavřena u ní doma. Žena si tak myslela, že žádné podmínky neporušuje, a proto ji velmi překvapilo, když jí domů přišla faktura na 6050 korun. Společnost uvedla, že od nového roku platí novela energetického zákona, která je nadřazená právní úpravě v době, kdy smlouvu podepsala, a proto musí pokutu zaplatit.

Sporný výklad paragrafu

Právě novela energetického zákona totiž obsahuje paragraf, který některé společnosti při odstoupení svých zákazníků od smlouvy využívaly. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) ale chybně. V paragrafu je napsáno, že zákazník, který uzavře smlouvu s prodejcem v místě svého bydliště nebo přes telefon, ji může vypovědět „ve lhůtě do patnáctého dne po zahájení dodávky“ energie.

Některé společnosti si paragraf vyložily tak, že zákazník může smlouvu vypovědět pouze patnáct dnů po zahájení dodávky energie a lidem tak účtovaly nemalé sankční poplatky. Podle ERÚ ale mají zákazníci možnost vypovědět smlouvu kdykoli od jejího uzavření až do patnácti dnů po zahájení dodávky energie. „Energetický regulační úřad doporučuje držitelům licence na obchod s elektřinou, obchod s plynem, výrobu elektřiny nebo výrobu plynu interpretovat § 11a odst. 3 energetického zákona tak, že je možné dané typy smluv vypovídat již od jejich uzavření,“ píše se ve stanovisku vydaném na konci dubna tohoto roku.

„Je důležité zdůraznit, že se jedná o výkladové stanovisko ERÚ, není to soudem nařízené stanovisko, takže tím pádem to společnosti nemusí vůbec respektovat,“ uvedl pro server ECHO24 tiskový mluvčí ERÚ Vladimír Černý, podle kterého jej ale společnosti po jeho vydání začaly respektovat a pokuty za odstoupení od smlouvy po lidech zatím nepožadují.

Různé výklady různých dodavatelů

ERÚ tak rozšířila ochranu spotřebitele o týdny, měsíce a v některých případech i roky. Podle Černého je ale současná legislativní úprava trochu zmatečná. „Obchodník často už provede všechny administrativní kroky, někdy dokonce už začne dodávat energii, ale zákazník stejně může odejít,“ vysvětluje Černý nesystematičnost normy, dodává ale, že se nechce zastávat některých nekalých praktik dodavatelů energií.

Například společnosti Bohemia Energy se ale výklad ERÚ nelíbí. „Naše společnost zastává názor, že závěr ERÚ vyslovený v jejich výkladovém stanovisku je nepřesvědčivý, a to pokud jde o použití výkladových metod, tak rovněž pokud jde o argumentaci směrnicí Evropského parlamentu a Rady,“ uvedla pro server ECHO24 tisková mluvčí Bohemia Energy Alžběta Štastná.

Obrátit se společnost přitom chce i na Evropskou komisi, protože paragraf je podle nich protisoutěžním opatřením. „Současně se v této době obrátíme s dotazem či stížností na Evropskou komisi a požádáme o sdělení, zda je možné udržovat v právním řádu České republiky opatření umožňující vypovídání smluv od okamžiku jejich sjednání až do 14 dnů ode dne zahájení dodávek elektřiny či plynu,“ dodala Šťastná.

Podle Lukáš Zeleného, šéfa právního servisu dTest, využívalo sporného výkladu paragrafu více společností. „Z dotazů spotřebitelů v naší právní poradně víme, že takto postupují například společnosti Bohemia Energy, Comfort Energy a X Energie. Vyžadování smluvní pokuty je ale protizákonné,“ uvedl pro deník E15 Zelený.

ČEZ zaznamenal stovky případů

Společnost ČEZ naopak nejasný paragraf hned od chvíle, kdy novela vzešla v platnost, vykládala stejně jako ERÚ. „V této souvislosti akceptuje stejně jako my i většina obchodníků případnou výpověď zákazníka podanou v termínu od uzavření takové smlouvy až do termínu 15 dní po zahájení dodávky,“ uvedl pro server ECHO24 tiskový mluvčí ČEZu Roman Gazdík.

Podle Gazdíka se ČEZ od počátku legislativní změny setkávají s případy, že jejich zákazník využije nabídky jiného obchodníka, uzavře s ním smlouvu distančních způsobem, většinou mimo provozovnu a následně zjistí, že taková nově uzavřená smlouva není tak výhodná. V takovém případě pak v duchu daného paragrafu chce smlouvu vypovědět, ale u některých obchodníků z důvodu rozdílného výkladu paragrafu narazí. „Tento výklad takového zákazníka výrazně poškozuje, protože ho nutí do změny dodavatele i přes to, že si ji de facto již nepřeje a má právo smlouvu bez sankcí vypovědět,“ říká Gazdík, podle kterého ČEZ od počátku roku 2016 zaznamenal řádově stovky podobných případů.

„V krajních případech evidujeme i případy, že jsou zákazníci těmito obchodníky zastrašováni povinností uhradit smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy, byť na zaplacení takové pokuty nemá dotčený obchodník jakýkoliv nárok,“ dodává Gazdík. Takové chování přitom podle Gazdíka nepoškozuje jen zákazníka, ale často také původního dodavatele.

Podomní prodej energií nemá v České republice dobrou pověst, zakázaný ale u nás není. Řada tuzemských měst jej ale zakazuje v rámci vyhlášek. V loňském roce i díky tomu klesl počet změn dodavatelů energií.

Čtěte také: Energetický zákon: hrozba zdražení a stovky změn

Pomáhat a chránit. Šikanovat a škodit

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články