Josef Mašín se Česku kvůli komunistům vyhýbá. Do Polska však přijel
Ocenění pro Josefa Mašína
- Echo24,
- ,
Josef Mašín je posledním žijícím členem odbojové skupiny bratří Mašínů. Společně se svým zesnulým bratrem Ctiradem se v minulosti zařekl, že nenavštíví Českou republiku, dokud bude v politice působit komunistická strana, která je dle něj zločineckou organizací. Přesto Josef již dříve bývalé Československo navštívil. V roce 2005 se zúčastnil konference v Bratislavě. Tentokrát zase převzal cenu v Polsku.
Skupina bratří Mašínů během padesátých let minulého století v Československu prováděla diverzní akce proti komunistickému režimu, při některých i zabíjela. Právě kvůli tomu je skupina dodnes vnímána jako kontroverzní. Bratři se však proslavili především legendárním útěkem, při němž se prostříleli skrze NDR až do západního Berlína.
Útěk nakonec přežili jen oba bratři společně s Milanem Paumerem, který se jako jediný z trojice vrátil do České republiky, kde se aktivně účastnil politického dění. Samotní Bratři Mašínové, synové slavného protinacistického odbojáře Josefa Mašína staršího, však Českou republiku rezolutně odmítli navštívit. Dle jejich názoru zůstali u moci nadále převlečení komunisté a kritizovali i kontinuitu komunistického právního řádu.
Do bývalého Československa se však Josef Mašín alespoň jednou vrátil. Na pozvání slovenského Ústavu paměti národa se v roce 2005 zúčastnil konference o represích komunistického režimu. Ke kritice odbojové skupiny tehdy prohlásil, že lidé by se měli lépe seznámit s historií a nepodléhat komunistické propagandě, která jejich odboj dost překroutila.
Teď navštívil Josef Mašín další postkomunistickou zemi v našem sousedství. Na polském filmovém festivalu NNW v Gdyni, který uvádí dokumentární filmy o protitotalitních odbojích v Polsku, získal ocenění. K tomu mu poblahopřál i polský vicepremiér a ministr kultury Piotr Gliński. Hlavní cenu festivalu pak získala českopolská režisérka Krystyna Krauze za film Bratříček Karel o zpěvákovi a disidentovi Karlu Krylovi.
Mašín byl v Polsku oceněn cenou nazvanou Dveře ke svobodě, která je udílena hrdinům, kteří se během 20. století postavili vůči nacismu či komunismu. Mašín ji získal za svoji odbojovou činnost, když společně se svým bratrem Ctiradem, Milanem Paumerem, Zbyňkem Janatou a Václavem Švédou tvořili protikomunistickou Skupinu bratří Mašínů. Hlavní cenu festivalu pak obdržela českopolská režisérka Krystyna Krauze za svůj snímek o zpěváku a disidentovi Karlu Krylovi nazvaný Bratříček Karel.
V roce 2008 obdržel Josef Mašín od premiéra Mirka Topolánka čestnou plaketu předsedy vlády ČR a při příležitosti pohřbu staršího bratra Ctirada mu bylo uděleno vyznamenání Zlaté lípy, což je vojenské ocenění udělované ministrem obrany ČR.