Bianko šek, podpis: Pirát Bartoš

KOMENTÁŘ

Bianko šek, podpis: Pirát Bartoš
Ivan Bartoš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

Piráti včera u prezidenta Miloše Zemana potvrdili svoji zásadovost. Nepůjdou do vlády, ačkoliv je k tomu prezident vybízel! Ivan Bartoš dokonce prezidenta kritizoval, že svým pověřením Andreje Babiše, aby začal sestavovat vládu, pro kterou ani nemá dohodnutou důvěru, mu dal do ruky bianko šek! Ale skutečná otázka je, jestli naopak Piráti svým příslibem hlasovat pro Radka Vondráčka (ANO) do čela sněmovny nedávají ten bianko šek sami.

Už vícekrát byl popsán scénář, v němž se Babiš z prezidentova pověření stává premiérem, ve sněmovně nedostane důvěru, prezident mu dá druhý pokus, Babiš opět neuspěje, pak přijde v souladu s ústavou na řadu pověření od předsedy sněmovny. A že prezident spolu s jmenovaným premiérem mohou postupovat tak liknavě, až nakonec se tento typ vlády udrží řadu měsíců. (Nejčastěji se uvádí půl roku, zřejmě proto, že půl roku a kousek trval zrod vlády teď naposledy v Nizozemsku.)

Málokdo si ale všiml, že tento scénář se může táhnout výrazně déle. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro Hospodářské noviny předevčírem prohlásil: „Kdyby ale, což nepovažuji za pravděpodobné, že se vůbec stane, třetí vláda nedostala důvěru, může skutečně mít mandát omezený výlučně funkčním obdobím sněmovny, protože prezident není v tom případě povinen rozpustit sněmovnu a vypsat nové volby. A i když se o tom v ústavě nepíše ani slovo, patrně by se ta tři kolečka – dva pokusy prezidenta a jeden předsedy Poslanecké sněmovny – musela stále opakovat po celé volební období.“ Ústava jak známo neobsahuje přesné termíny ani lhůty, pojistky proti agresivním lidem v ústavních funkcích. Miloš Zeman v roce 2013 s Rusnokovou vládou bez důvěry už předvedl, jak je schopen ústavu natahovat.

Proti tomuto nejhoršímu možnému scénáři je dnes jediná spolehlivá pojistka: instalovat na křeslo předsedy sněmovny někoho z opozice, někoho mimo dnes už naprosto evidentní blok Babiš–Zeman. A pak by byl na řadě skutečně Petr Fiala. Ano, za normálních okolností by měl pirát Bartoš pravdu. ODS, byť druhá na pásce, má s 11,3 procenta na ANO tak ohromnou ztrátu, že nárokovat si křeslo předsedy sněmovny působí legračně. A jsme dnes v normálních okolnostech? Uvědomuje si Bartoš, o co všechno Babiš se Zemanem hrají?

Těžko dnes odhadovat chování prezidenta i budoucího premiéra v příštích měsících. Především nevíme, co bude dělat policie a justice kolem Čapího hnízda. Babiš tvrdí, že by nechtěl od prezidenta abolici, totéž tvrdí prezident. Dá se tomu věřit v tom smyslu, že se jim nechce volit tak neelegantní řešení. Je si Babiš tak jistý slabostí policejní konstrukce, tím, že se rozpadne u soudu, anebo spíš potřebuje mít co nejdřív a co nejdéle vládu a v ní ministerstva spravedlnosti a vnitra, aby orgány při vědomí vážnosti situace trestní stíhání zastavily? Pražský hrad není jediná výdejna bianko šeků pro Babiše. Bianko šek taky vydáváme, když například slíbíme ANO vedení sněmovny a nechceme za to od prezidenta, který v rámci volebního paktu s Babišem kooperuje a na instalaci Vondráčka do křesla sněmovny má sám zájem, alespoň veřejný závazek, že Rychetského hororový scénář se nenaplní, že to bude třikrát a dost.

Andrej Babiš se premiérem stane, to je zřejmé. Hraje se o to, jestli mu při tom vzniknou i nějaké politické náklady, které by mu samozřejmě vznikly, kdyby se jeho nástup neobešel bez viditelné pomoci komunistů a SPD Tomia Okamury. Opozice, která tohle necítí, snad do té opozice ani nemusí chodit.

Sdílet:

Hlavní zprávy