Svět o českých volbách: V Praze se může k moci dostat populista

České volby

Svět o českých volbách: V Praze se může k moci dostat populistaAKTUALIZOVÁNO
Svět o českých volbách: V Praze se může k moci dostat populista Foto:

FOTO: Shutterstock, ilustrační foto, Pražský hrad

2
Domov
Echo24
Sdílet:

České parlamentní volby podle zahraničních médií hrozí nasměrovat zemi k ještě většímu euroskepticismu kvůli posílení moci Andreje Babiše. Ten může podle průzkumů zvítězit, píše server Politico. S americkým prezidentem Donaldem Trumpem má přitom společného víc, než by bylo milé, píše o šéfovi hnutí ANO německá verze serveru Huffington Post.

Jeho forma populismu je jiná, ale v žádném případě méně nebezpečná než klerikálně-nacionalistická vláda v Polsku nebo protagonisté „neliberální demokracie“ v Maďarsku. Babiš, který je druhým nejbohatším člověkem v Česku, je podobně jako Trump obdivován za své životní dílo. A podobně jako na Trumpa na něj nedoléhají skandály z předvolební kampaně, v níž kvůli kauze kolem Čapího hnízda přišel dokonce o poslaneckou imunitu, dodává server Huffington Post.

Jak server Politico upozorňuje, navzdory závažnému obvinění z dotačního podvodu, kterému někdejší ministr financí čelí, je jeho podpora vysoká. V rámci zahraniční politiky se miliardář stavěl proti migračním kvótám i „vměšování EU do české politiky“. Podle Politica nevidí Babiš sám na vícerychlostní EU nic špatného, ovšem za podmínky, že některé země přistoupí na bližší integraci a jiné, jako například Česko, si zvolí odstup. Bývalý ministr financí sám podle serveru odmítá členství v eurozóně.

Výsledek českých parlamentních voleb podle serveru New York Times určí, zda se z „praskliny“ mezi prosperujícími zeměmi západní Evropy a čím dál více autoritářskými zeměmi na východě stane opravdová „propast“. Babišovo vítězství označuje server za „novou hrozbu pro evropskou jednotu.“

Samotná budoucnost EU a role České republiky v ní však paradoxně není aktuálním předvolebním tématem, píše Politico. Pokud se Češi po volbách přidají k euroskeptickému Polsku a Maďarsku, podle Politica to ještě posílí snahy EU hájit politickou soudržnost. Rozhodující vítězství hnutí ANO by se pak podle serveru stalo zásadním bodem obratu v dosavadních vztazích s Bruselem, neboť Češi se nyní nacházejí spíše na periferii bloku, který se s rostoucí pravděpodobností rozdělí na země „první a druhé třídy“.

Čeští občané jsou podle průzkumů dlouhodobě skeptičtí vůči přijetí eura (přálo by si ho přijmout 21 % občanů) i celkovému projektu spojené Evropy. Jediná politická strana, která má včasné přijetí jednotné měny jako jeden z bodů svého programu, je TOP 09. Ostatní strany jsou k euru skeptické a argumentují podle Politica buď tím, že bude v tom případě muset Česká republika zodpovídat za finanční problémy jižní Evropy, anebo tím, že země zatím není připravená euro přijmout.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jak upozorňuje server Politico, dle letošních průzkumů veřejného mínění jen 18 % občanů silně souhlasí s těsnějšími vztahy s Bruselem, zatímco 38 % souhlasí pouze trochu. To je nejslabší podpora mezi zeměmi Visegrádské čtyřky.

Změnu vzájemných vztahů mezi Prahou a Bruselem zapříčinila podle Politica již červnové vystřídání předsedy strany Bohuslava Sobotky Milanem Chovancem. Ten kritizuje EU kvůli migračním kvótám i kontrole zbraní a podle serveru je zodpovědný za přesměrování strany k protievropskému a protimigračnímu sentimentu.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) oproti tomu projekt EU podporuje, vede volební kampaň sociálních demokratů a je kandidátem na premiéra. Serveru Politico ve dřívější emailové korespondenci sdělil, že „ČSSD nebude členem žádné koalice, ve které by nemohla prosazovat svůj smysl bytí. To znamená sloužit českým občanům, bojovat za jejich důstojný život a rovnost v zemi.“ Ministr Zaorálek navíc s odkazem na Andrej Babiše dodal: „Věřte mi, čeští občané jsou rozumní. Tento muž se premiérem nestane.“

Pokud budou mít sociální demokraté ve volbách nižší než 15% podporu, bude to podle Politica pro Brusel „zvláště znepokojující“. S takovým scénářem čekají vztahy mezi Prahou a Bruselem „bouřlivé“ čtyři roky, zvláště pokud nabere ještě větší podporu ostře antievropská a protimuslimská strana Tomia Okamury (SPD).

Jiné strany mimo ČSSD se spolupráci s Babišem v koalici podle Politica nebrání, ačkoliv zdůrazňují, že si nepřejí, aby se stal premiérem. Ten však podle uvedené zdroje dlouhodobě opakuje, že se „svých otěží v případě vítězství ANO nevzdá“ a mimoto má velkého spojence v prezidentu Miloši Zemanovi.

Prezident Zeman, kterého server New York Times, označuje za populistu se silnou vazbou na Moskvu, již dříve řekl, že pokud ANO volby vyhraje, jmenuje Babiše premiérem, a to i za předpokladu, že by byl ve vězení. Babiš, jak píše zmíněný server, kritizuje protiruské sankce a chce více obchodovat s Moskvou. Dále odmítá přijímat uprchlíky, zvláště muslimy.

„Mnoho mluví pro to, že on sám je programem,“ je přesvědčen server Huffington Post, podle něhož se Babiš stylizuje jako kandidát proti establishmentu. Právě v postkomunistických zemích se ale podle něj ukazuje, jak nebezpečné mohou být strany bez ideologie. „Když lidé nevolí programy, ale jen kandidáty, stává se politika nevypočitatelnou,“ míní server.

New York Times upozorňuje mimo jiné na to, že Babiš navrhoval rozpuštění Senátu a oslabení Sněmovny, což by posílilo exekutivu země. „Podle vzoru evropských voleb stojí upadající mainstreamové strany proti anti-systémovým namyšlencům ze všech stran politického spektra,“ píše server.

Server Washington Post se zase pozastavuje nad překvapivým obratem Česka na východ, neboť stát si od pádu komunistického bloku ekonomicky vede velmi dobře. Také si jako Polsko neprošel masovým odchodem mladých do západní Evropy a ani se ho přímo netýkala uprchlická krize, během které běženci jako jednu z cest na sever Evropy volili trasu přes Maďarsko. Jako podhoubí populismu proto server vidí nízké platy, korupci i starší populaci, která tíhne k jednodušším životům v době jejich mládí během komunistické éry.

Babiše podle washingtonského deníku nečeká v případě volebního vítězství jednoduchá cesta. Bude totiž muset nají koaliční partnery pro vládu, spolupracovat s Evropou a čelit vyšetřování svých obchodních praktik. Z některých svých předvolebních slibů možná bude navíc nucen ustoupit, až se střetne s realitou vládnutí.

Server Bloomberg se oproti ostatním zahraničním médií soustředí na ekonomické pozadí České republiky. Agentura uvedla, že volební systém v Česku brání radikálním politickým změnám, neboť z voleb tradičně vycházejí koaliční vlády. Analytici navíc předpokládají, že vláda pod Babišovým vedením bude k podnikání vstřícná, dodal Bloomberg.

Čtěte také: Tak dlouho jsme volali po autenticitě v politice, až ji dostaneme

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články