Policie prohledává sídlo Ivicy Todoriće, „chorvatského Babiše“
Kontroverzní podnikatel
- red,
- ,
Chorvatská policie prohledává sídlo podnikatele a zakladatele zemědělsko-potravinářské firmy Agrokor Ivicy Todoriće. Stejně tak procházejí byty jeho spolupracovníků. Todorić se ale nyní nejspíše nachází v zahraničí, informuje byznysový server Poslovni dnevnik.hr.
Čtyři policejní vozidla dorazila do Todorićovy rezidence v 6 ráno, jedno auto pak zůstalo před vjezdem do sídla. Na místo později dorazili i dva právníci podnikatele Todoriće. Ten se podle některých chorvatských médií nachází v Londýně. Policie rovněž prohledala byty jeho blízkých spolupracovníků z Agrokoru, Ivana Crnjace a Ljerky Puljićové.
Ivica Todorić založil Agrokor v roce 1976 a podobně jako politik a majitel Agrofertu Andrej Babiš s firmou zamířil do potravinářského a zemědělského sektoru. Je největším výrobcem potravin a maloobchodním prodejcem na Balkáně a zároveň také největší soukromou společností v Chorvatsku. Na celém Balkáně má zhruba 60 000 zaměstnanců.
Přezdívaný jako „jugoslávský král“ vybudoval potravinářský koncern který kromě Chorvatska působí ještě na Slovinsku a Srbsku, přitom expandoval do dalších balkánských zemí. V samotném Chorvatsku mu patřil řetězec Konzum, který kontroloval víc než polovinu maloobchodního obratu.
BREAKING: Policijska vozila upravo ušla u Kulmerove dvore, izgleda da je krenulo uhićenje Ivice Todorića #n1info pic.twitter.com/aqZrrvJYHG
— Hrvoje Kresic (@hkresic) 16. října 2017
Byl jedním z protagonistů zavedení elektronických pokladen EET, které likvidovaly jeho menší konkurenci, a jeho manažeři při zavádění pokladen radili i českému ministerstvu financí. Vedle maloobchodu vlastnil Todorić také potravinářské a zemědělské podniky, zároveň vyráběl hnojiva a kontroloval distribuci denního tisku.
Do finančních problémů ho přivedla expanze ve Slovinsku, kde koupil polostátní řetězec Mercator. Počátkem letošního roku se propadl do platební neschopnosti, ze které firmu zachránil tzv. zákon o Agrokoru, ve kterém se stát zaručil za jeho závazky.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podmínky pro Agrokor vyjednával bývalý ředitel Agrokoru pro strategie Zdravko Marić, který je ve vládě konzervativní HDZ ministrem financí. Proto vládu opustila menší koaliční strana Most. V červnu stát dosadil do čela Agrokoru nuceného správce a spolupráci podniku s politickými špičkami začala zkoumat parlamentní komise.
Podnětem k policejnímu zásadu byla zřejmě publikace auditu společnosti PwC, který jako první rozkryl neprůhledné finance Todorićova koncernu. Jeho význam potvrdila i parlamentní komise, jejíž šéf Orsat Miljenić prohlásil, že finanční správa Agrokor v posledních deseti letech fakticky nekontrolovala. Policie dosud popírala jakékoli vyšetřování Agrokoru, po raziích v rezidencích Todoriće a dalších vedoucích manažerů však připustila, že na případu pracuje už několik měsíců.