V budově, kde zemřeli Palach a Toufar, bude hotel. Vznikne i pietní místo
Borůvkovo sanatorium
Z opuštěného a neudržovaného domu v pražské Legerově ulici by mohl vzniknout nový hotel a taky malé muzeum. V budově totiž zemřel kněz Josef Toufar a později student Jan Palach. Majitel domu už se domluvil s radnicí Prahy 2. Na nové fasádě by mohly zůstat jejich portréty od Otakara Duška. Památkáři souhlasí.
Objekt vlastnil stát, který ho prodal soukromým investorům, konkrétně firmě United Corporation a.s. Ta z něj chce vytvořit hotel. S radnici Prahy 2 ale uzavřela smlouvu, že součástí rekonstrukce bude i vznik pietního místa.
Investoři podle Starostky Prahy 2 a poslankyně za ODS Jany Černochové potřebu pietního místa chápou. „Z jednání vyplynulo, že jsme s novými majiteli stejně naladěni a že i oni jsou si vědomi toho, že na tomto místě zemřely dvě významné osobnosti našich novodobých dějin, jejichž odkaz bychom si měli připomínat,“ řekla Černochová.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
V budově, nazývané také Borůvkovo sanatorium, v minulosti působila specializovaná klinika popálenin. Právě v ní zemřel 19. ledna 1969 student Jan Palach, jenž se tři dny předtím zapálil na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnost proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. O devatenáct let dříve tam zemřel kněz Josef Toufar. Toho umučila tajná komunistická policie v souvislosti s tzv. čihošťským zázrakem, Toufar zemřel 25. února 1950.
Před třemi lety dům ozdobil sochař Otakar Dušek podobiznami obou mužů. Pod nimi jsou i jména a datum úmrtí. Tento památník by dle architekta projektu Jiřího Soukupa na zrekonstruované budově mohl zůstat.
S obsahem stálé expozice věnované Toufarovi a Palachovi poradí Praze historici. „S majiteli je dohoda ohledně vybudování pamětní desky, kde by bylo zmíněno, že tam Josef Toufar a Jan Palach zemřeli. Ta by byla u vstupu. Pak po levé straně z ulice by byla místnost, jež by dle mé představy byla stálou expozicí. Připomínala by hrůzy komunistického režimu,“ uvedla Černochová s tím, že chce spolupracovat s lidmi z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). „S Petrem Blažkem (historikem, jenž pracuje v ÚSTR – pzn. red.) budeme jednat o využití toho místa, o tom, co by tam mělo být,“ uvedla Černochová. Vlastníci budovy nyní žádají o územní rozhodnutí. Hotový by hotel mohl být v několika příštích letech.
Proti rekonstrukci budovy a plánovanému využití památkáři zřejmě nebudou. „Naše vyjádření jsme vydali 17. srpna 2017 a návrh neodporuje režimu památkové ochrany při dodržení podmínek relativně běžně kladených v případě tak velkých projektů,“ uvedla pro Echo24 Andrea Holasová z NPÚ, podle níž se komunikace památkářů s architektem a investorem nese ve vzájemném pochopení. „Proti vhodně upravenému pietnímu místu, o jehož podobě se bude ještě jednat, nic nenamítáme,“ dodala Holasová.
Snaha domluvit se současnými majiteli na pietním místě vzešla od starostky Černochové. Dohodu podepsali v květnu. Shodli se i na tom, že se radnice i majitel zúčastní případného výběrového řízení na podobu pietního místa. „Pro případ, že vlastník, Městská část Praha 2 nebo jí pověřená osoba uspořádají jakoukoli formu soutěže, poptávky či výběrového řízení na podobu veřejně přístupného pietního místa věnovaného Janu Palachovi a Josefu Toufarovi, umožní druhé smluvní straně účast v komisi či jiném obdobném uskupení,“ stojí v dohodě.
„S čistým svědomím říkám, že Praha 2 v mezích možností, které měla, udělala maximum. Od prvního momentu se snažím z různých pozic, aby se nezapomnělo, že tam bylo Borůvkovo sanatorium a aby se udržela pieta toho místa,“ řekla Černochová.