5 Design

Češi se učili u Le Corbusiera. Český design v Marseille

NOVÉ

Témata: ,

V ateliéru švýcarského architekta Le Corbusiera se učila řada českých architektů, a ačkoliv na našem území neuskutečnil jediný projekt, byl jeho kontakt s bývalým Československem velmi důležitý. Velký ohlas vzbudil mimo jiné jeho velký obytný blok či vertikální město nazvané Unité d’habitation dokončené v roce 1952 v Marseille. Kromě stovek bytů jsou v domě také dvě obchodní ulice a není náhodou, že na jedné z nich sídlí galerie s designem, která prodává české autory.

Tichý intelektuál Maxim a energií sršící Laura se seznámili při studiu politických věd v Aix-en-Provence.On z Paříže, ona z Madridu. Maxim v politických vědách pokračoval a dnes přednáší na univerzitách, Laura vystudovala prestižní Institut módy a udělala slušnou kariéru v módním průmyslu. Krátce po studiu prožili několik let v Praze. Zařídili si půvabný byt plný úlovků z žižkovských vetešnictví, jejichž hodnota byla tehdy ještě většině lidem skryta. Přátelili se s designéry a fotografy. Po více než deseti letech intenzivní práce v módě se Laura rozhodla opustit kariéru a věnovat se své opravdové vášni: v roce 2013 tak vznikla internetová galerie Slavia Kolektiv, zaměřená na středoevropský design 20. a 21. století.

Přesně před rokem manželé Maxim a Laura otevřeli skutečnou galerie v Unité d’habitation. Na českém designu Lauru zajímají především jeho specifické momenty, jakými je kubismus, funkcionalismus a bruselský styl. Umístění galerie tyto reference a vazbu středoevropského designu k Francii skvěle dokresluje. Její výběr je motivován příběhy pod čarou, které svým zákazníkům může přinášet, a obdiv k tradici a řemeslu. Ve své galerii proto nabízí například nafukovací hračky z Fatry, trubkový nábytek Slezákových závodů, lampičky Drupol či porcelánové sošky Jaroslava Ježka. Ze současných designérů si vybírá ty, kteří se nějak vztahují k historii nebo se dotýkají sociálních či politických problémů. Stále rozšiřující se portfolio zahrnuje například tapety Lavmi či porcelán mladého studia Vjemy. Kromě Čechů jsou v galerii zastoupeni i Poláci. Malwina Konopacka se svou edicí keramických váz či Magdalena Lapinski a její miniatury varšavských komunistických staveb.

Slavia Kolektiv už za svou čtyřletou existenci spolupracovala rovněž na řadě publikací a fotoeditorialů, jejichž cílem je zvýšit ve Francii povědomí o středoevropském designu. Zároveň dodávali nábytek a dekorace do velmi populárních pařížských interiérů hotelu National des Arts et Métiers a Café Musset, kde se uplatnila například retro dělicí stěna Ludvíka Voláka či židle TON 514 s opěrákem z ohýbané překližky.

Čtěte také: Speciál architektury a designu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.