Ve Středočeském kraji se budou přepočítávat hlasy pro ODS
Půjde Kupka do sněmovny?
Nejvyšší správní soud přepočítá hlasy pro ODS v části Středočeského kraje. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních hlasů. Podle voličské stížnosti některé okrskové volební komise nezapočítaly preferenční hlasy pro Martina Kupku, který kandidoval z 31. místa a figuroval na rubové straně hlasovacího lístku. Místopředseda ODS by se po přepočítání hlasů mohl dostat do sněmovny.
Nejvyšší správní soud (NSS) si vyžádal volební dokumentaci z poloviny Středočeského kraje, bude kontrolovat preferenční hlasy pro kandidáty ODS v 915 okrscích. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků.
„V takovém rozsahu Nejvyšší správní soud volby dosud nepřezkoumával,“ řekl dnes novinářům předseda volebního senátu Tomáš Langášek. Do kontroly se zapojí stovka zaměstnanců.
Na neděli 19. listopadu soud svolal veřejné jednání. O den později má poprvé zasednout Sněmovna, soud se proto snaží ještě předtím udělat jasno a vyřešit všechny volební stížnosti.
Výměna poslanců za ODS?
Soud o přepočtu ve Středočeském kraji rozhodl z podnětu konkrétního voliče, který zjistil, že jeho hlas není zohledněný. Podobné problémy zaznamenali i jeho známí. Nelze vyloučit, že chyb bylo tolik, že mohly ovlivnit zvolení některých poslanců za ODS v kraji.
Zejména jde o nezapočítané hlasy z rubové strany hlasovacího lístku a chybné připočítávání preferencí pro první čtyři kandidáty i na volebních lístcích, kde voliči nikoho nekroužkovali.
Za ODS v kraji získali mandát Jan Skopeček, Petr Bendl, Veronika Vrecionová a Vojtěch Munzar. Podle voličské stížnosti některé okrskové volební komise nezapočítaly preferenční hlasy pro Martina Kupku, který kandidoval z 31. pozice. Podle nynějšího součtu získal Kupka 4168 hlasů, více než Vrecionová a Munzar, na zvolení to ale nestačilo.
První skončila jednička na kandidátce Jan Skopeček s 7306 hlasy.
Druhý skončil Petr Bendl (původně čtvrtý na kandidátce (4 429 preferenčních hlasů).
Třetí byla dvojka na kandidátce Veronika Vrecionová (3 930 hlasů).
Do sněmovny se dostal i Vojtěch Munzar, který kandidoval ze třetího místa a dostal 2 823 kroužků.
„Je to stížnost voliče, který je z Prahy, ale volil na voličský průkaz ve Středočeském kraji. Podle jeho tvrzení udělil přednostní hlas pro kandidáta ODS Martina Kupku, který je ovšem na hlasovacím lístku na rubové straně, a v tom volebním okrsku, kde muž hlasoval, se jeho preferenční hlas neobjevil,“ upřesnil pro ČT Tomáš Langášek.
Stejnou indicii měl autor stížnosti i v pěti dalších okrscích na základě svědectví konkrétních osob. „My jsme si vyžádali volební dokumentaci z těch prvních šesti okrsků, které označil, a museli jsme konstatovat na základě toho přezkoumání volební dokumentace, že jeho tvrzení jsou v zásadě pravdivá,“ dodal člen Nejvyššího správního soudu. Soud nařídil přepočítávání hlasů zhruba v polovině okrsků ve Středočeském kraji,“ uvedl pro Českou televizi Tomáš Langášek.
Kupka: Stížnost jsem nepodal, smířím se s osudem
Martin Kupka uvedl, že to nebyl on, kdo podal stížnost. „Neměl jsem ambici kandidovat na čele kandidátky, moje role tam byla opravdu opora pro tu sestavu. Neměl jsem přímou ambici vstoupit do Poslanecké sněmovny. Nechci předbíhat, jak ten přepočet dopadne. Člověk se má smířit s osudem, který přichází, já jsem to také učinil, a zachovám se tak i v okamžiku, kdy to sčítání třeba ukáže na jiný výsledek,“ sdělil Kupka České televizi.
Soud po sněmovních volbách obdržel 77 stížností, vyřídit jich má ještě asi čtyři desítky. I některé další poukazují na problémy s připočítáváním preferenčních hlasů, jde konkrétně o čtyři okrsky na Plzeňsku. Langášek připustil, že chyby se mohly vyskytnout i jinde – soud se ale může zabývat jen tím, co zpochybní řádně podaná stížnost.
Sněmovní volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Do Sněmovny se dostali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.