Útoky na ústavu soudci zastaví, říká šéf Ústavního soudu Rychetský

VZKAZ POLITIKŮM

Útoky na ústavu soudci zastaví, říká šéf Ústavního soudu RychetskýNOVÉ
Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský. Foto:

FOTO: Wikimedia Commons/Limojoe

1
Domov
Sdílet:

Pokud by se v příštích měsících objevily pokusy o výraznější zásah do politického systému, například snižování počtu poslanců či rušení Senátu, patnáct ústavních soudců by zafungovalo jako brzda. Říká to šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Diskuze o takových změnách se přitom v poslední době vedou – několikrát je zmínil šéf vítězného hnutí ANO Andrej Babiš, mluví o nich šéf SPD Tomio Okamura i prezident Miloš Zeman.

„Nebezpečí vkládání nadějí do jakéhosi vůdce a návrat k nějaké formě autokratické vlády jsou přítomné v každé demokracii. Proto považuji za velký úspěch, že naše ústava, i přes překotnost, s jakou vznikala, je velice zdařilý projekt který se osvědčil. Její zásadní změny budou narážet na dvě překážky,“ říká v rozhovoru Rychetský.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

První kotvou je podle něj Senát, bez něj totiž nejde ústavu ani volební zákony měnit. Tudíž bez něj ani nelze Senát zrušit. Druhou zásadní kotvou je poté článek devět odstavec dvě ústavy. V něm se říká, že změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřístupná. „A ten, kdo má kompetenci tento ústavní imperativ interpretovat a jeho prostřednictvím chránit demokracii a právní stát je Ústavní soud,“ říká Rychetský.

Ústava ČR, Článek 9
(1) Ústava může být doplňována či měněna pouze ústavními zákony.
(2) Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná.
(3) Výkladem právních norem nelze oprávnit odstranění nebo ohrožení základů demokratického státu.

V současném politickém dění se přitom diskuze nad změnou ústavy vedou. Ještě před volbami mluvil Babiš o tom, že Senát je zbytečný, že je potřeba snížit počet poslanců a také změnit volební systém na většinový, v němž „vítěz bere vše“. Nyní po volbách je mírnější, tvrdí, že nic takového v programu nemá. Nicméně pro změny by určitou podporu našel, a to například u hnutí SPD, které skončilo ve volbách čtvrté na pásce, v počtu mandátu je ale třetí nejsilnější stranou spolu s Piráty. Okamura by pro změny ruku zvedl.

Zemanovi by navíc podle Rychetského mohla hrozit žaloba, pokud by nechal vládnout Babiše bez důvěry. „Není (prezident – pozn. red.) vázán termíny, ale je vázán ústavní povinností a nepochybně bude pod hrozbou ústavní žaloby. Ústava mu ukládá jmenovat prvního premiéra, pak druhého. Ústavní soud už několikrát judikoval, že kterýkoli ústavní orgán, prezidenta nevyjímaje, je povinen některé pravomoci vykonat. My jsme řekli, že musí rozhodnout bez zbytečného odkladu,“ říká Rychetský.

A takové změny podporuje i Zeman. Naposledy v pondělním rozhovoru pro Český rozhlas. Prezident dal navíc už několikrát najevo, že se necítí být svázán ústavními zvyklosti a že je příliš nectí.

Čtěte také: Babišova vláda bez důvěry? Zeman by vyvolal ústavní krizi, míní právníci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články