Astronauti z programu Apollo umírají na srdeční problémy, ukázala nová studie
Nebezpečný vesmír
Brzy tomu bude půl století, co se poprvé člověk podíval na Měsíc, přesto se neustále zjišťují nové informace o těch divokých cestách programu Apollo. Nově zveřejněná studie ukázala, že astronauti z programu Apollo umírají pětkrát častěji na srdeční problémy než astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice a dvakrát častěji, než lidé obecně, informuje server Science Alert.
Z 24 astronautů programu Apollo je jich 8 mrtvých. Vědci zatím stihli analyzovat data sedmi z nich a téměř polovina z nich zemřela kvůli kardiovaskulárním problémům,
„Protože studie byla založena na malém vzorku osob, měli bychom být opatrní s vypracováním finální lékařské zprávy,“ řekl vedoucí studie Michael Delp. „Mysleli jsme si, že je důležité tyto výsledky zveřejnit. Zároveň ale nelze ignorovat možnost, že cestování do kosmického prostoru může mít mnohem horší vliv na kardiovaskulární zdraví, než se dřív odhadovalo,“ dodal.
Vědci se domnívají, že je to způsobeno vysokoenergetickými výboji, jakým je například kosmické záření ze slunečních erupcí. Země i Mezinárodní vesmírná stanice jsou chráněny magnetickým polem, ale na Měsíci astronauti chráněni nejsou, a tak jsou vystavováni nebezpečným částicím.
Tyto částice mají tolik energie, že dokáží elektrony oddělit od atomů. Právě to může poškodit buňky lemující stěny cév, což může vést ke krevním sraženinám, infarktu nebo mrtvici.
Vedoucí studie Michael Delp se svým týmem prováděl testování podobného záření na myších. Výsledky potvrdily, že záření negativně působí na vaskulární zdraví.
„O účincích kosmického záření v hlubokém vesmíru na kardiovaskulární systém víme velmi málo,“ řekl Delp. „Tohle nám ale dává první letmý pohled na negativní vliv na člověka,“ dodal.