Pták prorazil trup letadla s 112 pasažéry. Podívejte se
Letadlo po střetu s ptákem
Do trupu namibijského dopravního letadla při přistávání narazil pták. Ten prorazil plášť Airbusu a také poškodil podvozek. Podle rozsahu poškození se jednalo o velkého opeřence. Žádnému ze 112 cestujících se nic nestalo, pilotovi se se strojem podařilo v pořádku přistát, píše Independent.
Minulý čtvrtek přistávalo dopravní letadlo A319-100 společnosti Air Namibia se 112 cestujícími na palubě, když v tom okamžiku narazil do jeho trupu pták. Vyděšení cestující pak po bezpečném přistání fotili nezvyklé poškození letadla. Na fotkách je vidět díra velkých rozměrů zašpiněná od krve a viditelné jsou tam také zbytky černého peří.
This afternoon we had a bird strike upon landing. We landed peacefully & we are all fine! @Prbeverlyangel #GoodNews pic.twitter.com/sTGx3WYc0d
— Ellen Angel (@pastor_ellen)
14. Leden 2016
Mluvčí letecké společnosti Air Namibia k tomu uvedl, že ptačí ,,nálety“ na letadla jsou během vzlétávání a přistávání běžné. ,,V tu dobu se totiž letadlo pohybuje ve stejné výšce jako ptáci,“ dodal.
Americký úřad pro letectví to potvrzuje a dokládá, že ročně způsobí ptáci na amerických civilních a vojenských letadlech škodu přes 600 milionů dolarů. Letiště na celém světě proto přistupují k nejrůznějším opatřením, jak podobných incidentům zabránit. Zavádí tzv. kontrolní ptačí hlídky, instalují lasery nebo klapačky.
Na londýnském letišti Heathrow fungují čtyřiadvacetihodinové hlídky, které dohlíží na vzletovou a přistávací dráhu. Jejich úkolem je předcházet riziku srážce letadla s ptáky. ,,Mezi jejich povinnosti patří udržovat prostředí kolem letiště v takových podmínkách, aby ptáky odrazovalo. Trávníky na letišti jsou například zastříhávány do takové délky, aby ptáky nelákaly usazovat se na nich,“ upřesnil mluvčí Heathrow.