Z Mosulu již uprchlo na 900 lidí. Islamisté z obyvatel dělají živé štíty
Hrozba chemických zbraní
Z iráckého města Mosul, které se armáda snaží osvobodit od islamistů, již uprchlo na 900 lidí. Informoval o tom Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) s tím, že uprchlíci překročili hranice do sousední Sýrie. Jde o první velkou skupinu civilistů utíkajících z města od pondělí, kdy irácká armáda zahájila svou ofenzivu proti bojovníkům z Islámského státu (IS).
V Mosulu podle všeho v současné době žije 1,5 milionu obyvatel a operuje tam asi 5000 islamistických radikálů. Podle mluvčí UNHCR se přes 900 osob, které z města uprchly, nyní nachází v uprchlickém táboře v Sýrii. Tábor se nejspíš stane jejich dočasným útočištěm předtím, než se budou moci vrátit na nějaké bezpečné místo v Iráku.
Jak poznamenala britská BBC, útěk tak velkého množství lidí naznačuje, že islamisté nedokážou všem zabránit, aby z města odešli. Zároveň ale vyvstává otázka, zda se někteří z bojovníků nebudou snažit uprchnout z oblasti stejným způsobem jako tito civilisté.
Mluvčí amerického ministerstva obrany Jeff Davis v úterý varoval, že se Islámský stát může snažit využít civilisty jako lidské štíty. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se dokonce obává, že by islamisté mohli v boji použít chemické zbraně.
Agentura Reuters telefonicky zkontaktovala některé z obyvatel, kteří potvrdili, že radikálové brání lidem opouštět město a dokonce některé z nich nasměrovali do budov, jež by se mohly stát terčem náletů.
OSN se snaží zřídit v oblasti uprchlické tábory. Předpokládá, že v prvních dnech a týdnech ofenzivy by takový azyl mohlo potřebovat až 200 000 lidí.
Druhé největší irácké město Mosul, kde žijí převážně sunnité, obsadili radikálové z IS bez boje již v roce 2014. Mosul bohatý na ropu byl hlavním městem provincie Ninive.
Před příchodem islamistů bývalo město jedním z nejrůznorodějších míst v Iráku, kde vedle sebe žili Arabové, Kurdové, Asyřané i obyvatelé turkického původu, stejně jako řada náboženských menšin.