Klaus šikuje proti uprchlíkům. Sobotka se s ním odmítl sejít
schází se s politiky: ČSSD a ANO odmítly
Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek, vedení TOP 09, předseda ODS Petr Fiala, komunisté, Strana práv občanů i Svobodní. To jsou jen někteří, s nimiž se v posledních dvou měsících potkal exprezident Václav Klaus. Ten začátkem září představil svou petici proti imigraci a politiky teď chce získat pro širokou platformu k migrační krizi. Ta by vládě měla pomoci získat mandát odmítnout přijímání uprchlíků. Například šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka se ale s Klausem sejít odmítl.
Klaus svou petici proti migraci představil začátkem září. Vyzývá v ní vládu k zajištění vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti hranic státu všemi prostředky včetně využití policie a armády. Zároveň odmítá kvóty na přerozdělování uprchlíků a volá v této otázce po případném referendu.
Na podporu petice se exprezident v uplynulých měsících sešel s celou řadou stran a hnutí. Snažil se je získat pro možnost vytvořit společnou platformu k otázce migrace.
„Na mnohých věcech jsme se shodli, ale nemáme stejné názory na řešení migrační krize. My si například nemyslíme, že příčinou všech problémů je Evropská unie a že by její rozpad čemukoliv pomohl,“ řekl deníku ECHO24.cz vicepremiér Bělobrádek.
Podle něj není pravděpodobné, že by současná vláda v otázce migrace sáhla k referendu: „Domnívám se, že je to nadbytečné, referendum není třeba. Názor většiny veřejnosti i politiků ke kvótám je dostatečně zřejmý.“
Čtěte také: Falešný a prázdný papež? Klaus oprášil stará slova
Klaus: Summit o klimatu? Hloupé závěry zpupných a nafoukaných lidí
Klaus: Elity chtějí národy promíchat s běženci, aby je lépe ovládly
Podpořit vládu
Setkání s Klausem si pochvaloval šéf ODS Petr Fiala. Ten je přesvědčený, že se občanští demokraté dívají s exprezidentem na řadu nebezpečí a výzev podobně. Ovšem ani tady neměla schůzka žádný konkrétní výstup.
„Představil nějaký vlastní nápad, kterým by se mohlo reagovat na migrační krizi. Já jsem ho nicméně seznámil s tím, co dělá ODS. Myslím si, že takové rozhovory jsou určitě užitečné, ale žádný konkrétní politický postup z nich v tuto chvíli nevyplývá,“ prozradil Fiala s tím, že v budoucnu plánuje i další setkání s Václavem Klausem.
Právě ODS je jednou ze stran, které by se do platformy mohly připojit. Klaus v minulosti opakovaně prohlásil, že nemá jít o útok na vládu. Naopak, cílem je prý podpořit vládu v tom, aby od občanů získala silný mandát k tomu odmítnout povinné kvóty.
U Sobotky a Babiše Klaus nepochodil
Minulý týden se bývalý prezident sešel i s částí vedení TOP 09. Na schůzce nechyběl nový předseda Miroslav Kalousek, ani jeho předchůdce Karel Schwarzenberg. Právě on se v minulosti o Klausově petici zmiňoval dost kriticky, když říkal, že podněcuje k nenávisti.
„Pan prezident nás požádal o setkání a je samozřejmě zdvořilé se s bývalou hlavou státu setkat. A to přesto, že naše východiska, přístupy i cíle jsou ve vztahu k celé lidsko-právní problematice zahraniční politiky natolik diametrálně odlišné, že si tam jen obtížně představuji jakýkoliv průnik,“ zhodnotil schůzku Kalousek.
„Apriorně je (uskupení vznikající k migraci – pozn. red.) nazývat zahnědlými seskupeními je naprostá, naprostá drzost a arogance od těchto lidí,“ prohlásil Klaus.
Setkat se s Klausem naopak odmítla ČSSD a hnutí ANO. Podle premiéra a šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky jde o dva naprosto odlišné světy.
„Václav Klaus není politický partner, se kterým by mělo pro ČSSD smysl jednat. V klíčových otázkách zastává sociální demokracie dlouhodobě diametrálně odlišné postoje a na tom není co měnit,“ řekl premiér deníku ECHO24.cz.
Klaus v úterý v rozhovoru pro ČTK odmítl dřívější slova Sobotky o nebezpečí „hnědnutí“ české společnosti, které souvisí se současnou migrační krizí. Exprezident žádné takové tendence nevidí. Upozornil ale, že je normální, že pokud tradiční strany migraci nezvládají, vznikají k tomuto tématu nová uskupení. „Apriorně je nazývat zahnědlými seskupeními je naprostá, naprostá drzost a arogance od těchto lidí,“ prohlásil Klaus.