Rezidence bez povolení. Takhle staví Porošenko a spol.

Nová výstavba v centru Kyjeva

Rezidence bez povolení. Takhle staví Porošenko a spol.NOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Starobylá část ukrajinské metropole Kyjev, ve které se nacházejí hned dvě památky UNESCO, má přísná pravidla pro výstavbu. To ale neplatilo pro ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a jeho přítele Igora Kononěnka, který si zde vybudoval rezidenci dokonce i s tenisovým kurtem. Kriminalisté sice věc vyšetřovali, ale nedošlo prý k porušení zákona. Upozornila na to stanice svobodná Evropa (RFE/RL) a zmínila také podivný způsob, jakým oba muži pozemky získali.

Ulice Radialna prochází historickou částí Kyjeva, ve které stojí také pravoslavný chrám svaté Žofie a pravoslavný klášterní komplex Kyjevskopečerská lávra. Obě památky jsou součástí světového dědictví UNESCO. Ve zmíněné ulici se pod číslem 5 nacházejí dva pozemky. Na tom Porošenkově je stavba nedokončená. Zato jeho přítel a obchodní partner Kononěnko, který je dnes členem parlamentu, si na něm postavil rezidenci.

Po inauguraci bylo šetření zastaveno

V této části ukrajinské metropole sice je možné stavět, ale práce musejí být pod přísným dohledem úřadů. Ochrana platí pro blízké okolí starobylých památek a vztahuje se i na zónu o velikosti 220 hektarů, která je obklopuje. Porošenko ani Kononěnko potřebná povolení od ministerstva kultury a akademie věd podle informací RFE/RL nezískali. Přesto neváhali a začali budovat svá sídla na prestižní adrese. Archeologové z akademie věd nakonec povolení zpětně udělili.

Mnozí se obávali o zachování památek UNESCO, které jsou oblíbeným cílem turistů, a záležitostí se proto začaly zabývat úřady. Jenomže vloni pět měsíců po inauguraci ukrajinského prezidenta Porošenka bylo šetření kriminalistů zastaveno s tím, že nedošlo k porušení zákona. Stavební práce v ulici Radialna se tak přidávají k pochybnostem o Porošenkově volebním slibu, že zatočí s mocí oligarchů v zemi, k nimž sám patří.

Firma pozemky získala zdarma. Pak je koupil Porošenko

Podle Svobodné Evropy stojí za pozornost také způsob, jak se Porošenko s Kononěkem k pozemkům dostali. Na adrese v Radialna č. 5 dříve měla své zázemí nepříliš známá společnost Zelenbudservis-K. Lokalita to pro ni byla výhodná, protože měla na starosti péči o krajinu v okolí chrámu svaté Žofie a komplexu Kyjevskopečerská lávra. V roce 2008 se ale přestěhovala i se všemi věcmi do jiné části Kyjeva.

Rok před přesunem změnila společnost status na jiný, který byl podobný bytovému družstvu. Zmíněné pozemky, jejichž hodnota se odhaduje na 25 milionu dolarů, získala do svého vlastnictví zdarma. Transakci schválili městští zastupitelé v roce 2009 v souladu s ukrajinskou legislativou. RFE/RL upozornila na to, že polovina členů tohoto „družstva“ měla vazby právě na Porošenka a Kononěnka.

Od firmy Zelenbudservis-K pak odkoupila pozemky společnost Ukrsel. Ta půdu prodala současnému prezidentovi Petru Porošenkovi a ukrajinskému poslanci Igoru Kononěnkovi, kteří s nimi naložili podle svého a začali stavět. Ukrsel ukončila svou činnost krátce po prodeji pozemků.

Čtěte také: Porošenko odvolal oligarchu, co poslal ozbrojence do státní firmy

Za snajperský masakr na Majdanu stojí Rusko, tvrdí Porošenko

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz