Po útoku na Brusel zařazuje Cameron rychle zpátečku?

Britské požadavky k EU

Po útoku na Brusel zařazuje Cameron rychle zpátečku?NOVÉ
Britský premiér David Cameron Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britský premiér David Cameron se údajně chystá ustoupit Evropské unii v tom, co doposud prezentoval jako poměrně zásadní požadavek při jednání o dalším setrvání Británie v unii. Už nebude trvat na tom, aby migranti přicházející ze zemí EU, museli čekat čtyři roky, než budou moci požádat o státní příspěvek. Zdroj blízký vládě to řekl britskému listu The Telegraph.

Reforma sociálního systému tak, jak ji plánoval premiér Cameron, měla z Velké Británie učinit zemi méně přitažlivou pro migranty. Obavy Britů z přívalu přistěhovalců se totiž zvyšují a mnohým by myšlenka vystoupení z Evropské unie nebyla proti mysli, pokud by vedla k vetší kontrole státních hranic. Pokud britský ministerský předseda nechce, aby pro tuto možnost hlasovali v blížícím se referendu, jejich strach musí zažehnat.

Jenomže kritika zástupců Evropské unie, kteří záměr ohledně sociálních dávek označují jako diskriminační, ho přiměla postoj změnit a od posledního nápadu upustit. „Na čem podle premiéra záleží nejvíc, je odstranit problémy, nikoliv přesná podoba dohody. Požadavek čtyř let je stále v jednání. Je to premiérův nápad, ale existují i jiné a lepší, které bude ochotný akceptovat,“ řekl britskému listu zdroj blízký vládě.

Tento zdroj zároveň zmínil, že rozhořčení z řad jeho vlastní Konzervativní strany na sebe jistě nenechá dlouho čekat. Mnozí podle něj budou toho názoru, že premiér promarnil šanci vyjednat s Evropskou unií přijatelné podmínky. Spekulace, že se Cameron premiér k takovému kroku chystá, se objevily už během uplynulého týdne, ale jeho mluvčí to dosud odmítala.

Není to pravda, uvedla znovu pro Reuters také nejmenovaná představitelka Cameronova úřadu v reakci na nedělní britská média, přičemž však přiznala, že premiér v listopadu naznačil připravenost posoudit různé způsoby řešení problémů spojených s migrací v Evropě. Nedělní Telegraph ale trvá na svém.

Členové parlamentu za Konzervativní stranu nebyli příliš nadšení ani z jeho nápadu odkladu dávek pro cizince o čtyři roky. „Jeho plán je tisíc mil daleko od dohody, která by byla přijatelná pro víc jak polovinu parlamentní strany,“ řekl jeden z členů.

Vyvážit obavy občanů, přesvědčit členy parlamentu i vyhovět požadavkům Evropské unie a dosáhnout tak dohody co nejdříve je pro Davida Camerona klíčové. Slíbil totiž Britům, že do konce roku 2017 budou moci hlasovat v referendu o setrvání Velké Británie v EU a tato dohoda bude mít zásadní vliv na výsledek referenda. Sám Cameron je přitom stoupencem setrvání Británie v unii.

Čtěte také: Bože, drž Evropu daleko ode mě… Cameron chápe své krajany

Brexit je reálným. Více než polovina Britů už chce pryč z EU

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články