Češi se mají vracet až ve čtvrtek, Fajád je stále ve vazbě
Kauza unesených Čechů v Libanonu
Vládní airbus, který ve středu odpoledne odletěl do Libanonu pro pět propuštěných Čechů, přistál večer v Bejrútu. Kdy přesně se uskuteční předání mužů, kteří zmizeli loni v červenci a na svobodě jsou od pondělí, není jasné. Jak informovala libanonská media, oproti plánu se předání Čechů odkládá. To později potvrdil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že se tak má stát až ve čtvrtek.
Média i nadále spekulují o tom, že propuštění Čechů je diplomatickým obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v pankrácké věznici, o jehož vydání žádají USA.
Média sice informovala o tom, že na palubě českého letounu mohl být i Fajád, jeho advokát ve středu večer ČTK řekl, že jeho klient byl stále ve vazební věznici. Zatím nemá žádnou informaci, že by měl zařízení opustit.
Úřady už druhým dnem odmítají komentovat mediální úvahy o výměně. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na spekulace reagoval slovy, že Česko s teroristy neobchoduje. „Během dneška a zítřka bychom mohli dojednat přes našeho velvyslance to, aby zadržení čeští občané byli vydáni nám a my jsme je mohli vypravit na cestu zpátky do vlasti,“ řekl šéf české diplomacie. Libanonská státní agentura NNA nicméně uvedla, že letoun se v noci na čtvrtek do ČR nevrátí. Údajně by se tak mohlo stát do 48 hodin.
Po návratu do vlasti čeká Čechy rutinní zdravotní prohlídka, pak by měli být propuštěni. Vyšetřování únosu za českou stranu oficiálně vede Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty, kterého novináři zahlédli v Kbelích před odletem airbusu.
Kauzu odmítl s odvoláním na policejní vyšetřování komentovat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Policejní vyšetřování mi neumožňuje, abych celou otázku podrobněji komentoval,“ uvedl a znovu uvítal, že jsou Češi na svobodě a v pořádku.
Podle médií pětice prý padla do léčky připravené libanonskou tajnou službou, která chtěla dostat Fajáda z Česka. Prostředník údajně nabízel informace o Čechovi uneseném o několik měsíců dříve v Libyi. Zatímco česká civilní rozvědka údajně nabídku považovala za past, Vojenské zpravodajství poslalo do Libanonu důstojníka Martina Psíka.
Civilní rozvědka prý věděla díky zprávě z ministerstva zahraničí o tom, že Libanonci českým diplomatům v Bejrútu vyhrožovali odvetou za Fajádovo zatčení. O tomtéž varování neměla tušení armádní tajná služba, ta civilní jí informaci nepředala, napsala Mladá fronta Dnes (MfD). Šéf civilní rozvědky Jiří Šašek se dnes od informací, která média v posledních dnech zveřejnila v souvislosti s případem únosu Čechů v Libanonu a roli českých tajných služeb, „důrazně distancoval“. Informace označil za lživé. Mají prý za cíl poškodit dobré jméno české civilní rozvědné služby.
Podle libanonského deníku An-Nahár pětice Čechů propuštěná po půlročním pohřešování v Libanonu nebyla unesena. Češi prý pobývali v Libanonu jako hosté na utajovaném místě a libanonské bezpečnostní zdroje o nich věděly. Cílem tohoto teatrálního spiknutí bylo vytvořit tlak na české úřady a přinutit je tím k propuštění agenta Hizballáhu Alího Fajáda zadrženého v ČR v rámci zatýkání, jehož cílem byli členové Hizballáhu působící v Evropě, napsal list.
Alí Fajád je v Česku od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání, které již povolil soud, žádají Prahu Spojené státy. Hrozí mu až doživotí. S extradicí musí souhlasit ministr spravedlnosti Jiří Pelikán. USA tvrdí, že Fajád a jeho spolupracovníci chtěli prodat kokain a zbraně vládním agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.
Libanonský list The Daily Star zase napsal, že podle Fajádovy rodiny je Libanonec stále v českém vězení a nebyl propuštěn. Rodina rovněž tvrdí, že zatčení jejich příbuzného nemá nic společného se zbraněmi nebo drogami. Podle libanonské bezpečnosti byl spolu s pěti Čechy propuštěn také Fajádův bratr Saíb, který byl řidičem skupiny. Všech šest mužů je teď v rukou libanonského rozvědky, která je vyslýchá.