Krutovláda ve Slavjansku: popravy za ukradenou košili podle Stalinova výnosu
proruští SEPARATISTÉ
Samovláda separatistů ve Slavjansku, východoukrajinské baště, která padla před pár dny, byla krutá. Nyní nalezené dokumenty svědčí o popravách, které separatisté vykonávali na místních obyvatelích podle výnosu z 2. světové války, který vypracoval ještě Stalin.
Reportéři ze serveru BuzzFeed působící ve východoukrajinském Slavjansku našli v troskách budovy velitelství dokumenty, které ukazují, jakým způsobem probíhaly soudy s místními obyvateli. Samozvaní vůdci soudili obžalované dle Výnosu nejvyššího sovětu SSSR z 22. června 1941, který vypracoval Stalin a který vyšel v den, kdy nacistické Německo napadlo Sovětský svaz.
Čtěte také: Kyjev slibuje pokračování ofenzivy, povstalci opevňují Doněck
Velitel je bývalý ruský zpravodajský důstojník
Podrobné přepisy soudů ukázaly, že v čele těchto soudů stál velitel milice Igor Strelkov. Ten je bývalým a dost možná i současným ruským zpravodajským důstojníkem a jeho pravé jméno je Igor Girkin. Nalezené dokumenty ukazují, že Strelkov si ve Slavjansku užíval vysokého stupně autonomie a že si vytvořil svůj vlastní improvizovaný systém soudnictví. Jeho jméno a razítko je na všech nalezených nařízeních i na písemných svědectvích obžalovaných a svědků.
Čtěte také: Velitel proruských milic poprvé ukázal tvář. Je agentem GRU?
„Potřebovali jsme vojenský právní základ k účinnému postihu rabování a podobných válečných fenoménů, tak jsme se pro příklady obrátili k historii,“ říká Strelkovův mluvčí Miroslav Ruděnko k použití Stalinova výnosu.
Zastřelen kvůli dvěma košilím
Příkladem užití Stalinova výnosu je případ Alexeje Pička, který byl zatčen kvůli rabování a odsouzen k výjimečnému trestu popravě zastřelením.
Pičko měl dle sousedů problémy se zákonem již dříve, byl zatčen kvůli krádeži telefonu. Důvod, proč se dopustil rabování, byl ale méně závažný. Chtěl si opatřit pár košil a kalhot. Bývalý svářeč měl podle své matky problém sehnat práci. Chtěl odjet pracovat do Moskvy, ale už to nestihl. Doma na něj navíc čekala těhotná manželka.
Ve svém doznání Pičko vyslovil přání, aby byl místo trestu poslán na frontu. „Chci umřít jako někdo, kdo byl užitečný pro Doněckou lidovou republiku,“ napsal. Čekala ho ale samozvaná popravčí četa.
Jeho matka se o osudu svého syna dozvěděla až od reportérů, kteří s nalezenými dokumenty zaklepali na její dveře. V den, kdy se konal jeho soud, ho šla hledat do velitelství rebelů. Bylo jí řečeno, že je zatčen, ale živý a v pořádku. „Zastřelili ho pro dvě košile,“ řekla Maria Pičko.
Dokumenty z Pičkova soudu zveřejnil na svém profilu na Twitteru Max Seddon z BuzzFeed, který dokumenty spolu s kolegy nalezl.
Every document in the Donetsk Republic tribunal files is addressed to Strelkov. Here's Alexei Pichko's confession. pic.twitter.com/8aYvNWPV5i
— max seddon (@maxseddon)
July 10, 2014
Pravost dokumentů potvrdil jiný místní muž, který byl také zatčen. Alexander Piroženko byl souzen za velezradu, protože měl baterkou svítit na pozice rebelů, a tím vyzrazovat jejich pozice. Nakonec byl však pro nedostatek důkazů propuštěn. I o jeho případu našli reportéři v troskách budovy dokumenty. Podle Piroženka jsou pravé.
Slavjansk byl obsazen v dubnu a stal se centrem později vyhlášené Doněcké lidové republiky. V současné době jsou budovy po celém městě zničeny, polovina populace uprchla a město se potýká s nedostatkem elektrické energie, tekoucí vody i kontaktu s vnějším světem.