Merkelová je hrdinka, říká Židovka, která přežila Osvětim

ŽIDOVKA CHVÁLÍ KANCLÉŘČIN VÝROK

Merkelová je hrdinka, říká Židovka, která přežila OsvětimNOVÉ
Ruth Klügerová v německém parlamentu. Foto: Reprofoto: YouTube.com/BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Přestože se Německo ve dvacátém století dopustilo několika válečných zločinů, jeho pozitivní přístup k uprchlíkům si zaslouží obdiv. V takovém duchu se vyjádřila rakouská Židovka Ruth Klügerová, která přežila několik koncentračních táborů a ve středu vystoupila před německým Bundestagem. Klügerová zároveň pochválila známý slogan kancléřky Merkelové „Wir schaffen es“, který označila jako „heroický“.

„Tato země, která byla zodpovědná za ty nejhorší válečné zločiny století, si v současné době vysloužila potlesk z celého světa,“ uvedla podle serveru The Local Klügerová. Čtyřiaosmdesátiletá Židovka, která jinak vyučuje na univerzitě v Kalifornii, do Německa zavítala u příležitosti mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který připadá na výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

„Jsem jedním z mnoha cizinců, kteří z udivení přešli k obdivování,“ dodala na adresu německého postoje v otázce uprchlíků. Ve svém projevu před shromážděným Bundestagem pak Klügerová ocenila zejména slogan „Wir schaffen es“ (Zvládneme to), který v souvislosti s uprchlickou krizí ráda používala kancléřka Merkelová. Podle Klügerové je takový slogan „jednoduchý, ale heroický“.

Žena, která za druhé světové války přežila několik koncentračních táborů, zároveň upozornila, že nebýt pozitivního přístupu Merkelové k uprchlíkům do Německa by asi ani nezavítala – pozvání německého Bundestagu prý přijala až poté, co viděla, že Německo je ochotné pomoct lidem, kteří prchají před válkou a chudobou.

Vídeňská rodačka Ruth Klügerová patří mezi nejmladší lidi, kteří přežili nacistické koncentrační tábory – poprvé se v lágru octla už v 11 letech. O rok později byla převezena do Osvětimi a nějakou dobu byla zavřená i v Christianstadtu. Stanice Fox News k tomu poznamenává, že Klügerové pomohla k přežití jedna malá lež. Když se jí totiž coby dvanáctileté dívky zeptal esesman, kolik jí je let, odpověděla, že 15. Jako patnáctiletá mohla být přidělena na práci a podařilo se jí tak vyhnout jisté smrti. V roce 1947 pak emigrovala do Spojených států, kde žije dodnes.

Čtěte také: Trump se chová jako druhý Hitler, říká sestra Anny Frankové

Přežila Osvětim. Teď se svým tancem vyprodává divadelní sály

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články