Zabijeme tě, křičela Erdoganova ochranka na opozičního novináře
ÚTOK NA NOVINÁŘE
Ochranka tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vyhrožovala opozičním tureckým novinářům a zakázala jim vstup na summit o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu, kam byli pozváni zástupci 53 zemí světa a čtyř mezinárodních organizací. Turecký prezident přitom dlouhodobě čelí kritice, že v Turecku svobodu médií omezuje.
Turečtí novináři obvinili ochranku tureckého prezidenta Erdogana z toho, že je fyzicky napadla, slovně urážela a neumožnila jim vstup do sálu, kde měl turecký prezident vystoupit. Informoval o tom britské deník The Guardian. Novinář Emre Uslu, který byl již jednou v průběhu roku zatčen, řekl, že se k němu ochranka chovala tak tvrdě, až upadl a krvácelo mu koleno.
FETÖ‘cülerin hali! Biri konferansa sızar, diğeri kendini sakatlar https://t.co/4KFWaMciI1 https://t.co/0QyKLScdtB pic.twitter.com/zNUhpqvEja
— SuperHaber.TV (@superhabertv) 31. března 2016
„Ochranka napadla a kopala jednoho mého kolegu,“ popsala situaci novinářka Amberina Zamanová. Následně vylíčila vlastní zkušenost, kdy k ní člen ochranky přišel a řval na ni, „že je děvka PKK“, popsala situaci bývalá korespondentka britského týdeníku The Economist v Turecku. PKK je zkratkou pro Stranu kurdských pracujících, která je podle Erdoganovy vlády společně se syrskými kurdskými milicemi YPG odpovědná za teroristické útoky v Turecku.
Podle tureckého novináře Adema Arslana, redaktora nově založeného liberálního deníku Özgür Düşünce, novináři dokonce čelili výhrůžkám smrtí. „Sprostě mi nadávali. Jeden z nich dokonce řekl, že mě zabije, protože jsem zrádce. Myslí si, že jsem agent CIA, protože nepodporuju Erdoganovu politiku,“ uvedl Arslan.
Arslan řekl, že si účast na mítinku zaregistroval předem. Zrovna hovořil s ředitelkou zahraničněpolitického oddělení a komunikace pořádající organizace Brooking Institutu Gail Chalefovou, když na něj ochranka zaútočila. „Zatímco jsme mluvili, přistoupil ke mně člen Erdoganovy ochranky, vyhrožoval mi a snažil se mě vyhodit ven,“ komentoval situaci dvaačtyřicetiletý turecký novinář. Chalefová následně uvedla, že Arslan je novinář a že byl pozván. Ochranka tureckého prezidenta však na její slova nereagovala a napadla ho. „Popadli mě, vytlačili mě ven z budovy,“ řekl turecký novinář.
Punches being thrown as a pro-Erdogan protester crosses the street pic.twitter.com/miKuUis88v
— Ali Watkins (@AliWatkins) 31. března 2016
Erdogan‘s thugs attack reporters outside @BrookingsInst as Erdogan speaks inside. pic.twitter.com/kg7Ae88qes
— Mahir Zeynalov (@MahirZeynalov) 31. března 2016
Novinář, který dva roky pracoval jako korespondent ve Washingtonu, řekl, že je nehodou velmi naštvaný a frustrovaný. Dodal, že kdysi byl vládou oblíben, ale poté co psal o korupční kauze, stal se nepřítelem státu a je vykreslován jako špatný člověk. „Toto je v dnešní době smutná situace tureckého tisku, ať už v Turecku, nebo v jiných zemích,“ dodal Arslan.
Erdogan potlačuje v Turecku svobodu médií
Celý incident se odehrál jen měsíc poté, co turecký prezident převzal kontrolu nad hlavním opozičním deníkem Zaman, který je spojován s Erdoganovým ideovým rivalem Fethullahem Gülenem, jenž žije v exilu v USA. Erdogan ho obviňuje, že se jej s pomocí svých stoupenců v Turecku pokouší svrhnout, což Gülen odmítá.
Bílý dům dal podle agentury AFP najevo, že Turecko by mělo útoků na svobodu médií zanechat. Kritickou reakci vyvolal právě i zásah Erdoganovy ochranky proti tureckým novinářům a přítomným demonstrantům, kteří měli transparenty s nápisy na podporu Strany kurdských pracujících. Kritiky se Erdogan dočkal i ze strany amerických novinářských organizací.
Čtěte více: Turecká vláda převzala opoziční list, policie rozehnala protesty
Zatímco se ve Washingtonu jedná, v Severní Koreji probíhá zkouška raket
Jen pár hodin poté, co se americký prezident Barack Obama a čínským vůdcem Si Ťin-pchingem dohodli na spolupráci s cílem předejít dalším severokorejským raketovým a jaderným zkouškám, odpálila Severní Korea další raketu krátkého doletu.
Čínský prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že je klíčové, aby všechny zainteresované strany „zcela a přísně“ dodržovaly nové sankce, které Rada bezpečnosti OSN uvalila na KLDR. „Všechny strany by se rovněž měly vyvarovat prohlášení a činů, které mohou dál stupňovat napětí na Korejském poloostrově,“ konstatoval prezident Číny, která je nejbližším spojencem severokorejského režimu.
Americký prezident Barack Obama prohlásil, že s čínským prezidentem hledají způsoby, „jak zabránit akcím, jako jsou jaderné a raketové testy, které stupňují napětí a porušují mezinárodní závazky“.