Turecká vláda převzala opoziční list, policie rozehnala protesty
Policie proti tisku
Turecké úřady v pátek převzaly kontrolu nad hlavním opozičním deníkem Zaman, který je spojován s ideovým rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Před sídlem redakce v Istanbulu se v pátek pozdě večer sešlo několik stovek protestujících, které policie rozehnala slzným plynem a vodními děly a poté vnikla do budovy, informovala agentura Reuters. Zákrok jako ohrožení svobody slova v zemi kritizovala Evropská unie i Spojené státy.
Podle Reuters je tento krok součástí stále silnějších represí vůči příznivcům duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA. Erdogan ho obviňuje, že se jej s pomocí svých stoupenců v Turecku pokouší svrhnout, což Gülen odmítá.
„Za poslední tři nebo čtyři roky už se stalo zvykem, že každý, kdo oponuje vládní politice, je stíhán či uvězněn, nebo se dostane pod takovouto kontrolu vlády,“ řekl šéfredaktor listu Abdülhamit Bilici. „Je to temné období pro naši zemi, pro naši demokracii,“ dodal.
Komisař EU pro rozšíření Johannes Hahn prohlásil, že posledním vývojem kolem deníku Zaman je velmi znepokojen. „Budeme sledovat, co se bude dít. Turecko je kandidátem na členství v EU, tak musí respektovat svobodu slova,“ doplnil Hahn pouhé dva dny před summitem EU a Turecka o migrační krizi.
— Aphorism (@HumanPluralist) 5. března 2016
Americké ministerstvo zahraničí ústy svého mluvčího Johna Kirbyho oznámilo, že lituje poslední série soudních a policejních akcí vlády zaměřené na média a její kritiky.
Živý záznam vysílaný na webu Zamanu ukazoval příznivce listu, jak stojí před sídlem redakce v dešti a mávají tureckými vlajkami a transparenty. Po zásahu pořádkové policie vnikli vládní úředníci a policisté do redakce, kde došlo k potyčkám.
Tarihe dindar görünümlü vicdansızlar tarafından yapılan utanç kareleri ile geçecek görüntüler. #Zaman
— TWEET YEDİTEPE (@yeditepetweet) 5. března 2016
pic.twitter.com/Om57XjiZas
„Skupina Zaman Media je v Turecku umlčována. Potírání svobody tisku bohužel pokračuje,“ uvedla na twitteru europoslankyně a zpravodajka Evropského parlamentu pro Turecko Kati Piriová.
Evropská unie je obviňována, že zavírá oči nad porušováním lidských práv v Turecku, včetně smrti stovek civilistů během bezpečnostních operací proti kurdským bojovníkům, protože potřebuje pomoc Ankary pro zvládnutí uprchlické krize.
Dva prominentní novináři z opozičního listu Cumhuriyet stanou zanedlouho před soudem za ohrožení národní bezpečnosti Turecka, protože zveřejnili informace o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům. Dvojice sice byla ve středu propuštěna z vazby, stále jí ale hrozí doživotí.
Úřady už v minulosti nechaly zavřít jiná opoziční média spojovaná s duchovním Gülenem.