Ó, můj krásný chlapče. Byl Shakespeare gay?

Spor rozděluje experty

Ó, můj krásný chlapče. Byl Shakespeare gay?DISKUSE
Byl William Shakespeare homosexuál nebo ne? Foto: wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Dohady o sexualitě Williama Shakespeara se znovu rozhořely v akademických kruzích. Profesor Brian Vickers se ohradil proti recenzi umělcových sonetů v odborné publikaci, která obsah některých Shakespearových sonetů popsala jako očividně homosexuální, informuje agentura Reuters.

Hostující profesor University College London sir Brian Vickers označil recenzi Times Literary Supplement za anachronickou, čímž znovu otevřel táhlý spor o orientaci Williama Shakespeara. Sonet č. 119 označil autor recenze literárního časopisu za psaný v „primárně homosexuálním kontextu“. 

Spekulace o Shakespearově homosexualitě víří akademické kruhy prakticky od doby vydání jeho sonetů, v nichž se objevuje řada narážek na lásku muže i ženy místy i s více projevenou sexualitou. Narážky typu „Ó, můj krásný chlapče,“, které mu vysloužily tyto spekulace, se objevují kromě sonetu č. 119 také v sonetech 18, 20 nebo 126.

Podle Vickerse postupují akademici příliš normativně v jejich interpretaci literatury. „Pokud stanovíte tyto ukazatele a pak řeknete, že jeho 126 básní je obsahuje, pak je lidé přestanou číst jako básně. Budou je číst jako autobiografické dokumenty a přičítat to sexualitě.“ Profesor si stojí za tím, že Shakespearovo dílo nepotvrzuje jeho sexuální orientaci ani na jednu stranu.

Arthur Freeman, akademik a známý Briana Vickerse podle Reuters ale uvedl, že jeho kolega přednesl „domněnky, které by řada z nás zpochybnila, ne-li je rovnou odmítla“. „Nedokážu si představit zodpovědného autora, který by zamítl předpoklad homosexuální, stejně tak jako heterosexuální vášně prostupující sonety,“ řekl Freeman. „Proč by Shakespeare měl být tak oddaný ‚negativní schopnosti‘ svých dramatických děl, že by na jeho osobní texty bylo nahlíženo jako na zcela umělé?“

Vickers argumentuje, že recenze nebere v potaz rétorický jazyk renesančních autorů, kteří vyjadřovali lásku bez nutnosti projevit ji fyzicky. Také připomíná, že Shakespeare podobně jako množství jiných autorů psal často své básně z pohledu jiné osoby či charakteru, do kterého se vcítil. Vickers podle Reuters řekl, že mezi ním a jeho kolegy není "žádná zlá krev", ale rovněž prohlásil, že "myšlenka je svobodná."

Tomu, že by jeden z největších světových autorů byl gay, nahrává také jeho komplikovaný vztah s manželkou Anne Hathaway. Po třech letech jejich společného života začali na umělcův popud žít odděleně. V roce 2012 se k jeho orientaci vyjádřil také sir Ian McKellen, podle kterého „není pochyb, že byl Shakespeare bisexuál“.

Čtěte také: 'Šéfa Applu v Rusku zakažme. Přiveze jen AIDS a ebolu'

Cenu diváků festivalu queer filmů Mezipatra získal ruský film

Sdílet:

Hlavní zprávy