Bezpečnostní riziko? Zemanovy fanoušky na Hradě nekontrolovali

Organizovaná podpora prezidenta

Bezpečnostní riziko? Zemanovy fanoušky na Hradě nekontrolovaliAKTUALIZOVÁNO
Pozvánka na výjezdní akci. Foto: Reprofoto: Česká televize
6
Domov
Echo24
Sdílet:

Albertov byl v úterý na svátek 17. listopadu zabrán příznivci prezidenta Miloše Zemana. Jak uvedl v pondělí pořad ČT Reportéři, stoupenci Zemana byli do Prahy organizovaně sváženi zvláštními autobusy. Jeden autobus byl vypravený i z Osvětiman, odkud pochází hradní kancléř Vratislav Mynář. Po demonstraci na Albertově se účastníci zájezdu přesunuli na prohlídku Pražského hradu.

Bez problémů se do autobusu dostal i kameraman České televize Jiří Krejčík. „Autobusy byly dva. Jeden z Osvětiman, druhý ze Zlína. Dohromady asi 80 lidí. Přijeli jsme na Albertov, vyndali transparenty a šli jsme směrem k pódiu,“ řekl o akci, která byla určená pro prezidentovy příznivce.

V autobuse jel i starosta Osvětiman Otakar Berka (KSČM). S ostrahou na Albertově se podle Krejčíka znal, cesta proto vedla rovnou pod pódium. Avšak mohutnou podporou prezidenta na Albertově akce neskončila, hned odtud autobusy příznivce dovezly přímo do areálu Pražského hradu. Po prohlídce jinak nepřístupných prostor oddaní stoupenci Zemana skončili v salonku s občerstvením. „Bylo tam červené a bílé víno, káva, chlebíčky, zákusky a nakonec se rozlévaly i nějaké panáky,“ dodal v ČT kameraman Krejčí.

Kdo kontroloval příchozí na Hradě? Nikdo

Tato prohlídka však vzbudila určité obavy kvůli bezpečnosti, protože na Hradě v posledních dnech platí zvýšená bezpečnostní opatření – například příjezdovou cestu střeží vojáci se samopaly a protitankové ježky. Autobusy Zemanových příznivců však do prostor Hradu projely bez jakékoli bezpečnostní prohlídky.

Žádná prohlídka se podle kameramana České televize Krejčího nekonala ani při vstupu do reprezentativních prostor, což podle bezpečnostního experta Andora Šándora představuje vážný problém. „Ti lidé mohli mít v autobuse uloženo cokoliv a cokoliv si z něj mohli odnést,“ upozornil Šándor. „Když jsem tam chodil jako šéf vojenské rozvědky, tak jsem také procházel rámem, byť všichni věděli, kdo jsem a měl jsem na sobě i uniformu generála,“ dodal.

Určité kontroverze pak vyvolalo i to, že Zemanovi příznivci si v jedné místnosti Pražského hradu sedli na starobylá barokní křesla a fotili se v nich. „Žádný z návštěvníků si nemůže sednout do křesel, která tam jsou instalována, protože jsou to většinou historicky velmi cenné artefakty a klenoty, takže rozhodně je není možné používat, že by si tam lidé sedli a třeba tam posvačili,“ upozornil na chování Zemanových příznivců odborník na etiketu a někdejší mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček.

Postup policistů, kteří střeží prostory Pražského hradu, tak působí poněkud zvláštně v porovnání s reakcí Hradu na vyvěšení rudých trenýrek skupinou Ztohoven. Poté, co trenýrky koncem září nahradily prezidentskou standartu, se totiž Zeman rozhodl na Hradě posílit bezpečnostní opatření právě s odkazem na to, aby se sídlo prezidenta stalo hůře dostupné pro případné útočníky.

Čtěte také: Studenti bez šance. Albertov si zamluvila Zemanova fanynka

Albertov bez Zemana. Tisíce lidí tam v neděli oslaví 17. listopad

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články