Čistka v Kongresovém centru. Krnáčová potrestala opozici
BOJ O MILIARDY
Příliš kritizovali a tak musí jít. Pražské primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) se nelíbil přístup opozičních politiků na jednání zastupitelstva v minulém týdnu. Rozhodla se je proto potrestat. Přes víkend svolala mimořádnou radu města a na pondělní valné hromadě iniciovala změny v představenstvu Kongresového centra Praha (KCP). Ještě minulý týden přitom oba akcionáři společnosti, Praha a ministerstvo financí, deníku ECHO24.cz tvrdili, že jdou na jednání pouze s plánem obměnit dozorčí radu. Podle kritiků získal pondělními změnami stoprocentní vliv v Kongresovém centru ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Ministr financí se dlouhodobě netají tím, že se mu nelíbí postavení státu v KCP. Do zadluženého Kongresového centra nalil před více než rokem jeho předchůdce Jan Fischer dvě miliardy korun a stát výměnou získal majoritní postavení ve společnosti. Jenže kvůli smlouvám, které jsou výhodně nastaveny pro minoritního akcionáře – Prahu, má na Babišův vkus příliš svázané ruce. Ministerstvo proto usiluje o úpravu akcionářské smlouvy.
Změny měly odstartovat na pondělí valné hromadě. O její svolání požádalo ministerstvo financí s plánem obměnit své zástupce v dozorčí radě KCP. Nic dalšího se dít nemělo. A ministerstvo na přímý dotaz deníku ECHO24.cz tvrdilo, že nebude navrhovat změny v představenstvu. Právě ty mohly otevřít cestu k posílení vlivu ministerstva financí a upozadění města.
Krnáčová: „Změny jsme iniciovali my po čtvrtečním jednání zastupitelstva, a to na základě dohody s kolegy z koalice. Po obstruování a nesmyslném prodlužování jednání zastupitelstva si nejsem jistá, že kolegové z opozičních lavic s takovým chováním a nastavením jsou schopní cokoliv řídit.“
Podobně reagovala také Adriana Krnáčová, která si už při dohadování koaliční smlouvy s ČSSD a Trojkoalicí vzala Kongresové centrum na starost. Ani ona tehdy žádné změny neavizovala. Jenže pak přišel náhlý obrat. Krnáčová dala na pondělní ráno svolat mimořádnou radu města a o několik hodin později už valná hromada vyměnila členy nejen v dozorčí radě, ale také v představenstvu. Odvolán byl mimo jiné šéf představenstva a bývalý náměstek primátora Hudečka Václav Novotný či člen dozorčí rady Albert Kubišta (oba zastupitelé TOP 09).
Město ztratilo kontrolu nad miliony, tvrdí opozice
Podle Krnáčové se obměně orgánů KCP definitivně rozhodlo v minulém týdnu na společném jednání akcionářů. Jak se později ukázalo, změnu v představenstvu oproti svým původním prohlášením navrhlo město. Jako trest za chování zastupitelů.
„Změny jsme iniciovali my po čtvrtečním jednání zastupitelstva, a to na základě dohody s kolegy z koalice. Po obstruování a nesmyslném prodlužování jednání zastupitelstva si nejsem jistá, že kolegové z opozičních lavic s takovým chováním a nastavením jsou schopní cokoliv řídit. KCP potřebuje schopné manažery, aby byl naplno využitý jeho potenciál,“ řekla deníku primátorka.
Ta je přesvědčená, že Kongresovému centru chybí jasná strategie, jakým směrem by se mělo v budoucnu vydat. Krnáčová si proto chce nechat vypracovat analýzu, co s centrem nejlépe podniknout a jestli do něj investovat 800 milionů, které už město poskytlo na jeho rekonstrukci.
„Město ztratilo vliv na svůj miliardový majetek a Andreje Babiše to nestálo ani korunu,“ reaguje na realitní plány ministerstva odvolaný šéf představenstva Novotný.
S tím ale nesouhlasí odvolaný Novotný, podle nějž má KCP koncepci hotovou už dva roky, ale Krnáčová ani Babiš si ale ještě nenašli čas, aby se s ní seznámili.
„Nikdo by nám samozřejmě nedal dvě miliardy a 800 milionů bez koncepce. Schvalovalo ji zastupitelstvo, vláda i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Koncepci připravovalo KPMG a profesor Mejstřík a ten materiál rozvíjí KCP do konkurenceschopného a plnohodnotného kongresového centra,“ oponuje Novotný.
Koncepce podle něj řeší zlepšení energetiky budov (centrum dá nyní na energie 80 milionů ročně), modernější audiovizuální techniku, zajištění výstavních prostor i lepší variabilitu prostoru.
Velké plány
TOP 09 má o důvodech změn jasno. Výměny v dozorčí radě a představenstvu otevřely cestu ministrovi financí, aby se společností naložil podle svého. Ve hře jsou hlavně stamilionové pozemky kolem centra.
„Ministr financí Andrej Babiš v poměru 3 : 2 (jeden zástupce státu a dva hnutí ANO – pozn. red.) ovládl představenstvo Kongresového centra Praha. Tímto rozhodnutím Praha ztratila kontrolu nad 800 miliony korun, které do Kongresového centra vložilo předchozí vedení hlavního města,“ je přesvědčený předseda pražské topky Jiří Koubek.
Právě TOP 09 přes tehdejšího náměstka Novotného v září minulého roku odmítla návrh Andreje Babiše na změnu stávající akcionářské smlouvy ve prospěch státu. „Paní Krnáčová na zájmy hlavního města Prahy rezignovala a dobrovolně přepustila roli silnějšího hráče do rukou ministra financí,“ dodává Koubek.
Ministerstvo financí má s Kongresovým centrem velké plány. Babiš v minulosti mluvil o jeho dostavbě, prodeji či sestěhování úředníků.
Více čtěte: Osud Kongresového centra je nyní v rukou ministra Babiše
Resort je toho názoru, že uhradil dluhy KCP a má společnost, která ekonomicky paběrkuje kolem nuly. Přijít prý proto musí větší efektivnost v hospodaření společnosti a maximální využití potenciálu centra. Kompletní prodej KCP není podle financí příliš reálný. S prodejem okolních pozemků to ale může být jinak.
„Další směřování z pohledu ministerstva financí ideálně vypadá tak, že budeme rozvíjet potenciál KCP v oblasti kongresové turistiky, což je pro společnost „business as usual“ a zároveň budeme připravovat větší realitní projekt. Bavíme se o lokalitě s výbornou dopravní možností a možností další výstavby, takže úvaha o nějakém projektu realitní konsolidace je naprosto logická,“ avizuje Petr Blažek, šéf odboru Strategické společnosti a investiční pobídky.
Ne každému se ale plány ministerstva zdají. Mimo jiné proto, že neberou v úvahu dva roky starou a odsouhlasenou strategii. „Město ztratilo vliv na svůj miliardový majetek a Andreje Babiše to nestálo ani korunu,“ uzavírá odvolaný šéf představenstva Novotný.