Nejošklivější budovy Prahy? Jsou krásné!
Krása normalizačních staveb
Budova bývalého Federálního shromáždění, hotel Pyramida na Břevnově, dispečink Dopravního podniku na Vinohradech nebo Žižkovský vysílač. To je jen zlomek staveb, které vznikly převážně v období normalizace a opakovaně se objevují v žebříčcích o „nejošklivější“ budovy v Praze. Část odborné veřejnosti s tím však nesouhlasí a vyzdvihuje jejich kvality. Cyklus komentovaných prohlídek „Nejošklivější architektura Prahy” má za cíl právě tyto architektonicky opomíjené stavby metropole představit.
Za cyklem prohlídek určených široké veřejnosti, které budou bezplatné a uskuteční se na podzim, stojí platforma Scholastika. Odborný výklad k budovám poskytnou přizvané osobnosti současného umění, architektury nebo designu.
O prohlídku budovy Nové scény Národního divadla na Národní třídě se například postará hudebník a výtvarník Vladimír 518. Zájemce zavede do prostor budovy a jejího okolí a nabídne tak trochu odlišný pohled na kontroverzní stavbu. „Je důležité na kvalitu těchto budov veřejnost upozorňovat, aby nedošlo k podobné situaci jako s bývalým Hotelem Praha,“ říká umělec, který se k dílu architekta Pragera hlásí dlouhodobě. Kromě komentované prohlídky čeká návštěvníky také video prezentace připravená Vladimírem 518, ve které mapuje období od bruselského Expa 58 až po sametovou revoluci v roce 1989.
Další osobností, která veřejnost s budovami seznámí, bude architekt a popularizátor architektury Adam Gebrian nebo zakladatel časopisu Era 21 a v současnosti kurátor Moravské galerie v Brně Rostislav Koryčánek.
Platforma Scholastika je otevřený koncept, který seznamuje veřejnost s podobami současného výtvarného umění, architektury či designu. Jedná se o vzdělávací platformu v oblasti výtvarného umění a designu. Za jejím vznikem v roce 2012 stála dvojice Evžen Šimera a Ondřej Brody.