Dívka se syndromem předčasného stárnutí zemřela v 18 letech
VZÁCNÁ NEMOC
V Jihoafrické republice zemřela v 18 letech žena, které byl jako vůbec první černošce v JAR diagnostikován syndrom předčasného stárnutí. Lékaři jí původně nedávali naději, že se dožije 14 let.
Ontlametse Phalatseová byla v JAR velmi známá, a jako první pacientce s progerií se jí tam přezdívalo První dáma. Známá se stala díky dokumentárnímu filmu, který byl natočen o jejím životě. Využila své „slávy“ k povzbuzování lidí k aktivnímu životu.
Veřejně se slavily milníky jejího života, například 16. narozeniny, účast na maturitním plese a nakonec i osmnáctiny, které s ní slavil i prezident Jacob Zuma. Ten se nyní připojil k těm, kdo projevili soustrast rodině a Phalatseovou v ní označil za „mimořádné dítě Jihoafrické republiky“.
Progerie, neboli syndrom předčasného stárnutí, se u dětí může projevit už v 18. měsíci života. Nemocní se dožívají maximálně 20 let, v průměru jenom 13 až 15 roků. Symptomem je urychlený rozvoj stařeckého vzhledu, takže nemocní mohou vypadat i jako osmdesátileté osoby. Rozvíjejí se u nich choroby typické pro stáří, plešatí, zastavuje se růst. Nejčastějšími příčinami úmrtí jsou mrtvice nebo infarkt. Proti onemocnění, které postihuje jednu ze čtyř milionů osob, není znám žádný lék.