Utajovaný Eichmannův dopis: ‚Byl jsem jen nástroj v rukou vůdců‘

Izrael zveřejní zločincovu žádost o milost

Utajovaný Eichmannův dopis: ‚Byl jsem jen nástroj v rukou vůdců‘NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Izraelský prezident chystá u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu odhalení série spisů souvisejících s vyšetřováním nacistických zločinů za druhé světové války. Mezi dosud utajovanými dokumenty je i dopis Adolfa Eichmanna z roku 1962 tehdejšímu prezidentovi Jicchaku Ben Cviovi. Válečný zločinec v něm obhajuje své chování za války tím, že šlo o pouhé plnění vyšších rozkazů a žádá o prominutí rozsudku. Zprávu přinesl deník The Guardian.

Každoroční uctění památky zemřelých Židů za druhé světové války bude letos doprovázet slavnostní návštěva jeruzalémského sídla prezidenta Re‘uvena Rivlina. Nejvyšší představitel Izraele hodlá před pozvanými hosty odhalit dosud nepublikované spisy související s vyšetřováním nacistických zločinů. Seznam dokumentů obsahuje i dopis autora koncentračních táborů Adolfa Eichmanna.

Bývalý nacistický funkcionář napsal po svém odsouzení vzkaz adresovaný přímo tehdejšímu prezidentovi Jicchaku Ben Cvivovi. Soudní tribunál podle Eichmanna přecenil jeho roli na organizaci takzvaného „konečného řešení židovské otázky“. Při tomto procesu se nacistům podařilo usmrtit v koncentračních táborech více než šest milionů Židů.

„Je nutné udělat čáru mezi veliteli zodpovědnými za tato rozhodnutí a pak lidmi jako jsem já, nucenými sloužit jako pouhé nástroje v rukou těchto vůdců,“ napsal odsouzený a dodal: „Já jsem rozhodně mezi těmito vedoucími činiteli nebyl, necítím se tedy jakkoliv vinný.“

„Nejsem schopen chápat rozhodnutí soudu jako spravedlivé, a proto žádám vás, pane prezidente, abyste uplatnil své právo udělit milost a nařídil tedy, aby rozsudek smrti nebyl vykonán,“ uvádí se v dopise podepsaném Eichmannem 29. května 1962. Ben Cvi se ale rozhodl této žádosti nevyhovět a Eichmann byl dva dny nato pověšen.

Kromě bývalého německého důstojníka žádala prezidenta o milost i manželka Vera a jeho pět bratrů. I jejich dopisy budou v prezidentském sídle po více než šedesáti letech odhaleny, společně s prezidentovým pokynem zamítnout všechny tyto prosby. 

Eichmann byl po skončení války zadržován ve spojeneckém táboře pro válečné zločince. Odtud se mu ale podařilo uprchnout do Argentiny. Agenti Mossadu ho ovšem v Jižní Americe po letech vypátrali a roku 1960 tajně propašovali do Izraele. Za své počínání byl soudním tribunálem odsouzen k smrti.

Čtěte také: Přežila Osvětim. Teď se svým tancem vyprodává divadelní sály

Německý extremista si vytetoval Osvětim. Hrozí mu vězení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články