Británie spustí brexit na jaře, oznámila premiérka

Brexit začne za půl roku

Británie spustí brexit na jaře, oznámila premiérkaAKTUALIZUJEME
Theresa Mayová Foto: FOTO: Wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Británie spustí článek 50 unijní smlouvy ohledně vystoupení z Evropské unie do konce března příštího roku. Řekla to stanici BBC premiérka Theresa Mayová. Při vyjednávání v následující dvouleté lhůtě o podmínkách odchodu Británie z unie hodlá přihlížet na přání Britů kontrolovat pohyb lidí z EU.

„Spustíme článek 50 do konce března příštího roku,“ řekla Mayová, která od svého červencového nástupu do čela vlády odmítala upřesnit harmonogram dalšího postupu.

Oznámení Mayové podle agentury AFP potěší Brusel, který neskrýval netrpělivost a přál si co nejdříve vědět, jak Londýn naloží s výsledkem referenda z 23. června, v němž většina Britů hlasovala pro brexit. Unie čelí nejhorší krizi ve svých dějinách, se vzestupem populismu a euroskepticismu, přílivem migrantů a nejistými hospodářskými vyhlídkami.

Vyjádření Mayové má rovněž uklidnit a semknout řady konzervativců, scházejících se ode dneška na výroční stranické konferenci v Birminghamu. Brexit bude klíčovým tématem jednání.

Premiérka ale nezabíhala do detailů: opět prohlásila, že chce vyjednat co možná nejlepší dohodu o odchodu z EU, ale podle AFP neupřesnila, zda dá přednost zachování společného trhu, anebo kontrole imigrace, požadované přívrženci brexitu. „Lidé si přejí, aby vláda byla schopná rozhodovat, kdo smí vstoupit (na britské území), a to je důležité,“ poznamenala. Současně dodala, že vysoce kvalifikovaní přistěhovalci jsou nadále vítáni.

Některé části unijní legislativy si Británie ponechá

Premiérka avizovala, že v nadcházejícím legislativním programu vlády bude zrušení zákona o přistoupení Británie do EU, které ale začne platit až odchodem z EU. Vláda také převezme veškeré zákony pramenící z členství v EU do britského právního řádu. Teprve postupně je bude revidovat a nepotřebné zákony rušit.

Mayová již v rozhovoru s nedělníkem The Sunday Times uvedla, že zrušení zákona z roku 1972 o přistoupení Spojeného království k unii bude znamenat „první krok, aby se Británie zase stala svrchovanou a nezávislou zemí“ a „moc se vrátí voleným institucím v naší zemi“.

Tento zákon by podle ministra dopravy Chrise Graylinga měl být přijat mezi květnem 2017 a květnem 2018. „Některé věci (z unijní legislativy) si budeme chtít ponechat, například v ochraně životního prostředí či zaměstnaneckých práv, ale jsou jiné věci, kterých se budeme chtít zbavit,“ řekl tento přívrženec brexitu televizi ITV.

Čtěte také: Británie si ponechá legislativu EU dočasně i po brexitu

Po brexitu se množí útoky na Poláky, desítky případů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články