Vydejte Svobodu, žádá policie. Tohle není právní stát, říká exprimátor
Policie chce opět stíhat exprimátora
Policie chce opět stíhat bývalého pražského primátora a poslance ODS Bohuslava Svobodu. Šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) dostal v pondělí žádost o jeho vydání. Důvodem je podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Média o tom informovala Svobodova kolegyně a šéfka mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová.
Žádost přišla z krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a podle informací ČTK souvisí se smlouvou s advokátem Václavem Láskou. Jejím cílem bylo vypracování analýz deseti zakázek uzavřených pražským dopravním podnikem od 1. ledna 2007 do 31. března 2012. Mezi nimi byl například tendr na zřízení a provozování elektronické jízdenky, nákupy právních a marketingových služeb nebo tisk papírových jízdenek.
Podle Láskovy analýzy fungovala v pražském dopravním podniku právě od roku 2007 organizovaná zločinecká struktura, která připravovala pro podnik nevýhodné smlouvy, vznikla údajně škoda v řádech stamilionů korun.
Svoboda: „Nechám to na poslancích, nebude tam moje přímá žádost, abych byl vydán, protože tím bych zase jenom nahrával snahám o diskreditaci.“
Smlouvu s advokátem Láskou však Svoboda podepsal bez projednání v městské radě. Za tehdejšími kroky si stojí. „Už skutečně si nemyslím, že žijeme úplně v právním státě,“ řekl k žádosti policie Svoboda. Poukázal na to, že hloubková prověrka v podniku odhalila závažná pochybení a vyústila ve tři trestní oznámení. Svoboda taky tvrdí, že kvůli tomuto „šlápnutí do vosího hnízda“ skončil v čele metropole.
Vydaný už za opencard
Mandátový a imunitní výbor sněmovny bude o vydání Svobody poprvé jednat za týden, v úterý 10. února.
Poslanci o vydání Svobody už jednou rozhodovali, bylo to krátce po sněmovních volbách. Policie ho spolu s dalšími bývalými radními vinila v kauze opencard. I když řada poslanců stíhání označila za nesmyslné, sněmovna nakonec Svobodu vydala.
Zatímco před rokem bývalý primátor sněmovnu žádal, aby ho ke stíhání vydala, nyní to v plánu nemá. „Nechám to na poslancích, nebude tam moje přímá žádost, abych byl vydán, protože tím bych zase jenom nahrával snahám o diskreditaci,“ říká Svoboda.
V případu městské karty čelí Svoboda spolu s dalšími tehdejšími radními podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Městu prý způsobili škodu asi 25 milionů korun.
Obvinění říkají, že jen hasili problém, který způsobila předchozí politická garnitura. Projekt opencard vznikl za někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Svoboda označil stíhání před poslanci za nesmyslné a politické. Soud v prosinci vrátil obžalobu státnímu zastupitelství k došetření, žalobci ji prý chtějí podat, nebo už dokonce podali znovu.