Omezit řečnění? K ničemu. Opozice chce přijetí EET bránit roky

Staré dobré obstrukce

Omezit řečnění? K ničemu. Opozice chce přijetí EET bránit rokyNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

V případě obstrukcí omezíme řečnění, varoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) opozici poté, kdy špičky koaličních stran ladily taktiku kolem přijímání elektronické evidence tržeb. Vypadá to, že se omezí délka i počet vystoupení poslanců. Opoziční ODS a TOP 09 už ale předem vzkazují, že nic takového vládním stranám nepomůže. Online pokladny chtějí blokovat až do konce volebního období. A pomoci jim k tomu má jednací řád sněmovny.

Premiér Sobotka prozradil první z plánů na omezení opozice poté, co se na nich v pondělí dohodla celá koalice. Vládní strany při diskuzi o online pokladnách zřejmě omezí nejen délku, ale i počet vystoupení jednotlivých řečníků. Podle premiéra není možné, aby TOP 09 a ODS dlouhodobě blokovaly vůli vládní většiny. Očividně už zapomněl na rok 2011, kdy se o něco podobného u vládních reforem pokoušela právě jeho ČSSD.

Koalice může ve sněmovně omezit počet vystoupení každého poslance na dvakrát deset minut. Jenže pouze to pravicovou opozici neumlčí. TOP 09 a ODS sice mají celkem „pouhých“ 42 poslanců, někteří z nich ale mohou využívat svého přednostního práva, které omezit nelze. Jedním z nich je dnes například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„My jsme připraveni bránit schválení EET nejen měsíce, ale i roky. Budeme postupovat striktně podle zákona a připouštím, že nás koalice podle zákona může také omezit. Ve třetím čtení jí to ale nebude nic platné,“ avizuje Kalousek.

I když je možné očekávat vzrušenou debatu o evidenci už na schůzi v polovině září, jednání ve třetím čtení, které je z pohledu opozice stěžejní, přijde na řadu v říjnu. Tehdy chce Andrej Babiš EET sněmovnou protlačit, aby o zákonu do konce roku stihli rozhodnout ještě Senát a prezident. A právě na třetí čtení se zaměří pravicová opozice.

‚Je na koalici, zda zvolí totální válku‘

„Na třetí čtení jsou vyhrazeny středy a pátky od devíti do 14 hodin. Vše ostatní můžeme společně zavetovat. Takže jeden zákon ve třetím čtení máme šanci brzdit dlouhé měsíce. Bude záležet jen na koalici, jestli bude chtít schvalovat i jiné zákony, nebo půjde cestou totální války a udělá ze sněmovny rukojmí Babišovy evidence,“ vysvětluje podrobněji taktiku poslanec ODS Marek Benda a dodává: „Je to tak velký a nebezpečný nesmysl v rukou Andreje Babiše, že ho prostě nepřipustíme.“

Sněmovna zažívá obstrukce poměrně pravidelně, málokdy ale trvají déle než několik hodin nebo maximálně dní. Výjimkou byla například situace z podzimu 2011, kdy sociální demokraté blokovali schvalování reforem pravicové vlády Petra Nečase. Poslanci tehdy jednali o nocích a dokonce i o víkendu. Sociální demokraté se tehdy rozdělili do skupin a ve volných chvílích pospávali po chodbách či ve svých poslaneckých kancelářích.

Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, § 95a:
Pro třetí čtení návrhů zákonů se vyčlení ve stanovených jednacích dnech připadajících na středu a pátek, pokud Sněmovna nerozhodla jinak (§ 54 odst. 4), doba od 9 hodin do 14 hodin. O vyčlenění jiných hodin pro třetí čtení návrhů zákonů rozhodne Sněmovna. O návrhu na vyčlenění jiných hodin pro třetí čtení návrhu zákona nemůže Sněmovna hlasovat, vznesou-li proti takovému návrhu námitku nejméně dva poslanecké kluby. Ustanovení § 95 odst. 1 tím není dotčeno.

„Tehdy šlo ale o zákony vrácené Senátem, takže ČSSD dělala spíše divadlo, ale účinně nic nezablokovala. Teď je díky třetímu čtení situace jiná. My elektronickou evidenci tržeb prostě nepřipustíme,“ vzkazuje Babišovi za pravicovou opozici Kalousek.

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek novinářům v pondělí po jednání koalice řekl, že vládní strany chystají pro boj o EET i další „taktické pohyby“. U některých z nich si ale nejprve musí ověřit, jestli jsou v souladu se zákonem. To ale obratem zkritizoval předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Kalousek proti Babišovi

„Levicová koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dohodla, že zákon o registračních pokladnách prosadí v Poslanecké sněmovně za každou cenu, třeba i za cenu ohýbání demokratických postupů a parlamentních zvyklostí. Znásilnění demokratických procedur je nebezpečné a žádný demokrat by mu neměl klidně přihlížet. Jakékoli účelové omezování práv opozice pouze zpochybní legalitu schváleného zákona a přinese pochybnosti o jeho platnosti,“ prohlásil Fiala, že všechna případná omezení opozice musí vycházet z jednacího řádu.

Ještě předtím, než nad elektronickou evidencí zasedne sněmovna, bude se jí ve středu odpoledne zabývat i rozpočtový výbor. Jeho členové si už pozvali ministra financí Andreje Babiše, na kterého mají celou řadu otázek. Pokud dorazí, dojde ve středu i na první kolo střetu Babiše s Kalouskem.

Čtěte také: Babiš online pokladny podcenil. EET musí vysvětlovat poslancům

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články