Turecko prý vyměnilo rukojmí s islamisty za až 180 extremistů
KONTROVERZNÍ OBCHOD
Desítky tureckých rukojmí zajatých extremisty z Islámského státu (IS) v Iráku vyměnila údajně Ankara za až 180 vězněných radikálů, včetně osmi občanů ze zemí Evropské unie. Uvedl to na svých internetových stránkách britský deník The Times s odvoláním na zdroje z IS, tureckých bezpečnostních služeb a mezi syrskými povstalci.
IS propustil 46 tureckých občanů a tři Iráčany z řad diplomatů a zaměstnanců tureckého konzulátu v severoiráckém Mosulu v září. V zajetí je držel od června, tedy od bleskového obsazení města. Turecká média bez bližších podrobností uvedla, že Ankara za rukojmí nezaplatila žádné výkupné.
S islamisty se ale Turecko tajně dohodlo, jak upozorňují The Times, na tom, že vydá desítky extremistů zadržovaných nejen v jeho vězeních, ale i v nemocnicích. Je mezi nimi i osm občanů ze zemí EU: jde o tři Francouze, dva Brity, dva Švédy a jednoho Belgičana. Z Evropanů Ankara propustila rovněž dva makedonské islamisty a jednoho švýcarského radikála.
Čtěte také: 'Bojím se, že zemřu," napsal rukojmí Islámského státu rodičům
Podle dohody některé zajatce k výměně poskytli pod tureckým tlakem také umírnění syrští povstalci, kteří bojují proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada i proti islamistům. Tito rebelové jsou závislí na dodávkách pomoci z Turecka.
Podle mluvčího IS byli mezi lidmi, které propustilo Turecko, i příbuzní vůdce IS abú Bakra Bagdádího, jehož syrští povstalci zabili v lednu. Turecko teprve po osvobození rukojmích změnilo svůj dosud obezřetný přístup vůči IS, když parlament v Ankaře schválil možnost vojenské intervence Turecka na území Sýrie a Iráku právě proti islamistům. Také teprve po výměně zajatců turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který ji označil za vítězství turecké diplomacie, ostře zkritizoval IS, že svým násilím nereprezentuje mírotvornou linii skutečného islámu.