Je tu beton budoucnosti. Když zaprší, sám se opraví
Vědecká novinka
Konec popraskaným chodníkům a budovám? Nizozemský mikrobiolog Henk Jonkers vyvíjí speciální beton s příměsí bakterie, která má sama opravovat praskliny v betonu. Použití takového betonu by mohlo přinést nesmírné úspory. Informovala o tom stanice CNN.
Na nejpopulárnějším stavebním materiálu - betonu - se postupem času objevují praskliny, které v nejhorších případech mohou vést až ke zhroucení stavby. Henk Jonkers, mikrobiolog z Technologické univerzity v Delftu přišel společně s kolegy s řešením, jak těmto problémům zabránit. Vyvíjejí betonovou směs, do které je přimíchaná specifická bakterie (patřící do rodu Bacillus), umožňující léčení podobných prasklin.
Bakterie se uvnitř betonu vyskytují v drobných tabletách, které z větší dálky vypadají jako jemný bílý pudr. Tabletky jsou stejnoměrně rozmíchány v mokrém betonu a betonová směs se nechá normálně ztvrdnout. Bakterie uvnitř zůstávají nečinné, dokud je neprobudí voda, zejména dešťová. Následně začnou produkovat vápenec, kterým zaslepí vzniklé díry a ochrání beton před dalším poškozením.
Henk Jonkers doufá, že tento beton by mohl být začátek nového věku „přírodních“ budov. „Jedná se o kombinaci stavebních prvků s přírodou. Ta nám dodává spoustu materiálů zdarma – v tomto případě vápenec produkující bakterie,“ uvedl Jonkers pro CNN.
Dosavadní testy prokázaly, že speciální beton je desetinásobně efektivnější než jiné metody na ochranu betonu. Bakterie by měla prodloužit životnost betonu až o desítky let a přinést finanční úspory. Pokud se vše podaří, betonová směs by se mohla dočkat širšího využití během následujících čtyř let.