Tuhý: Demonstrace se na Hradčanském náměstí neměla konat
Dohra návštěvy čínského prezidenta
Zatímco postup policie na pražské FAMU, kde policisté zasahovali kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám během návštěvy čínského prezidenta, byl špatný, jinde prý postupovala policie správně. Třeba na Hradčanském náměstí, kam demonstranty nevpustili těžkooděnci. Ve čtvrtek to oznámil policejní ředitel Tomáš Tuhý. Celkové náklady na bezpečnostní opatření během návštěvy čínského prezidenta se vyšplhaly na zhruba 16 milionů korun.
Postup policie při demonstraci na Hradčanském náměstí, která se konala při březnové návštěvě čínského prezidenta, nebyl ničím výjimečný. Stejná situace byla při dřívějších návštěvách amerického nebo ruského prezidenta. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. Svolavatel akce navíc podle něj změnil místo konání. Jeden z organizátorů demonstrace Tomáš Pikola (LES) reagoval tak, že Tuhého tvrzení není zcela pravdivé.
Demonstrace proti čínské lidskoprávní politice se měla uskutečnit na Hradčanském náměstí. Protestující akci na náměstí předem ohlásili, policie ho ale pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů uzavřela a těžkooděnci pak na něj demonstranty nevpustili.
Tuhý kritiku odmítl s tím, že Hradčanské náměstí bylo v minulosti uzavřeno i při jiných významných zahraničních návštěvách. Podle něj navíc svolavatel akce změnil místo konání do nedalekého parku. „V době, kdy se (demonstranti) dožadovali vstupu na Hradčanské náměstí, nebylo aktuální místo shromáždění, protože ho svolavatel změnil,“ prohlásil. Zároveň odmítl informace, že se na místě pohybovali lidé, kteří policisty úkolovali, například hradní kancléř Vratislav Mynář.
„To, co řekl policejní prezident ohledně změny místa konání akce, není tak úplně pravda. Měli jsme nahlášeno Hradčanské náměstí, na magistrátním webu bylo uvedeno ještě v úterý ráno. V půl jedenácté dopoledne mi pak volala policie, že náměstí je uzavřeno. Ptali se, jestli chceme akci zrušit, nebo ji udělat někde jinde. Až v reakci na to jsme nahlásili přesun do parku, neměli jsme jinou možnost,“ popsal svolavatel demonstrace Pikola.
K argumentu, že náměstí bývalo uzavřeno i při návštěvách jiných státníků, řekl, že v době svolaného protestu již čínský prezident na Pražském hradě nebyl. „Právě proto jsme akci svolali tam. Chtěli jsme mít pokojné shromáždění,“dodal.